Las w słoiku DIY - ozdoba, którą można stworzyć samemu

Zwiększająca się świadomość ekologiczna sprawia, że wielu z nas interesuje się tworzeniem naturalnych, a jednocześnie oryginalnych, roślinnych dekoracji. Należą do nich bez wątpienia kompozycje w szkle będące prawdziwymi ekosystemami w skali mikro. Czym są lasy w słoiku DIY, czyli ozdoby, które można stworzyć samemu?

Las w słoiku DIY

Las w szklanym słoikuZdobywające popularność i wpisujące się w obowiązujące trendy ekologicznego designu lasy w słoiku każdy może bez trudu wykonać samodzielnie w domu. Tego rodzaju roślinna kompozycja wymaga przygotowania kilku kluczowych elementów, umożliwiających stworzenie właściwego środowiska dla wybranych gatunków kwiatów czy sukulentów. We wnętrzu otwartego, szklanego słoja trzeba ułożyć odpowiednią warstwę podłoża, składającą się ze żwiru lub keramzytu ogrodniczego, a także żyzną glebę. Poza tym, niezbędny jest oczywiście zakup wymarzonych roślin - mogą nimi być na przykład paprocie, kaktusy  i aloesy, wokół których znajdą się szyszki kora oraz drobne, płaski kamienie. W niewielkim, leśnym zagajniku nie powinno ponadto zabraknąć mchów i porostów, gwarantujących roślinom prawidłowy rozwój.

Oryginalna dekoracja do domu

Mały, zielony las zamknięty w słoiku stanowi doskonałą alternatywę dla ozdób w postaci kwiatów ciętych lub doniczkowych. Dlaczego warto wykonać lub zamówić tę wyjątkową dekorację? Na atrakcyjność lasów w słoiku wpływa przede wszystkim ich niezwykle estetyczny, a przy tym oryginalny wygląd, który doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu - kompozycję można z powodzeniem umieścić na parapecie, stole czy regale. Właściwie zaaranżowany las w słoiku nie wymaga szczególnej opieki, ponieważ w jego wnętrzu dochodzi do naturalnych procesów wymiany powietrza i wilgoci, co sprawia, że roślin są w stanie same się regenerować.

Las w słoiku na różne sposoby

Las w słoiku, zwłaszcza wybrane propozycje stworzone przez ogrodników i florystów idealnie nadają się na prezent. Od niedawna w ofercie kwiaciarni klienci mogą znaleźć przepiękne, estetycznie wykonane kompozycje w szkle, zawierające między innymi mech i drzewka bonsai, otoczone delikatną trawka oraz kamykami. Równie ciekawą propozycją jest wybór tak zwanego lasu mieszanego, w którego wnętrzu w idealnej symbiozie rosną skrzydłokwiat, asparagus oraz fittonia. Miłośnikom sukulentów z pewnością przypadnie natomiast do gustu las w słoiku wyróżniający się efektownym sukulentem, czyli Hobbitem - znaną odmianą grubosza jajowatego. Wszystkie spośród dostępnych propozycji odznaczają się prostotą, a jednocześnie naturalną lekkością, pozwalającą każdego dnia cieszyć się prawdziwą przyrodą dostępną w domu na wyciągnięcie ręki.

Zamiast typowych kwiatów doniczkowych i bukietów warto przemyśleć zamówienie modnych, a co najważniejsze przepięknie wyglądających lasów w słoiku. We wnętrzu słojów mogą się znajdować różnorodne gatunki roślin, w zależności od tego, jaki charakter ma przyjąć cała kompozycja. Jeśli na samodzielne wykonanie tego typu ozdób zabraknie czasu, zawsze istnieje możliwość zamówienia oryginalnych propozycji na stronie kwiaciarni.