Kwiaty i zioła, które pomagają w relaksacji i zasypianiu – idealne do sypialni

Sypialnia to miejsce, które powinno stanowić okazję do wyciszenia i relaksacji po ciężkim dniu. Dlatego też musi być ona zaaranżowana i wyposażona w odpowiedni sposób. Jednak znaczenie ma tutaj nie tylko poziom wygody naszego łóżka, ale też to, na jakie dodatki stawiamy w naszej sypialni. Okazuje się bowiem, że rośliny, a w tym kwiaty mogą mieć duży wpływ na umiejętność relaksacji i szybkiego zasypiania. Na jakie kwiaty w sypialni warto więc postawić?

LawendaLawenda

Lawenda to znany środek uspokajający, a stawiając ją w swojej sypialni, możemy pomóc sobie w szybszym zasypianiu. Jej zapach działa bowiem relaksująco na układ nerwowy, co przyczynia się do zmniejszenia napięcia i stresu, a tym samym pozwala szybciej zasnąć i cieszyć się bardziej jakościowym wypoczynkiem. Co więcej, lawenda posiada także potencjał do łagodzenia napięcia mięśniowego, a rozluźnienie ciała jest istotne dla osób, które zmagają się z bezsennością. Postawienie doniczki z lawendą obok łóżka pomoże więc stworzyć atmosferę spokoju i zrelaksowania, co z kolei przyczyni się do lepszego i głębszego snu. Relaksujące właściwości tego zioła udowadniają również liczne badania - niektóre wykazują także, iż zapach lawendy zwiększa liczbę faz REM, czyli tych najbardziej istotnych dla zdrowego snu.

Melisa

Melisa jest kolejnym ziołem o działaniu relaksującym, które można wykorzystać nie tylko do zaparzenia pysznej i aromatycznej herbaty, ale także postawić we własnej sypialni. To doskonała roślina, której sama obecność może już działać uspokajająco i wyciszająco na nasz umysł i ciało. Melisa zawiera bowiem naturalne substancje pomagające w łagodzeniu napięcia i redukcji stresu, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej zasnąć. Nawet mała doniczka tego zioła uwalnia łagodny, cytrynowy zapach, który pozwala rozluźnić ciało i umysł. Tworzy ona niesamowicie przyjemną atmosferę, w której trudności ze zmęczeniem i bezsenność nie stanowią już problemu.

Aloes

Aloes nie tylko jest znany ze swoich doskonałych właściwości dla skóry, ale także stanowi świetny dodatek do sypialni. Dlaczego? Ponieważ jest łatwy w uprawie, a ponadto poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Roślina te emituje tlen w nocy, a jej łagodny zapach tworzy przyjemne otoczenie sprzyjające relaksowi. Filtruje również szkodliwe substancje chemiczne i zanieczyszczenia, co może właśnie przyczyniać się do lepszej jakości wypoczynku i szybszego zasypiania. Aloes posiada także potwierdzony pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Postawienie doniczki tej rośliny w sypialni może mieć więc naprawdę korzystne rezultaty, zarówno dla samopoczucia, jak i zdrowego snu. Poza tym sama pielęgnacja i zielony kolor aloesu przynoszą już mnóstwo satysfakcji. Aloes został też wymieniony przez NASA jako jedna z najlepszy roślin pokojowych.

Dodanie kwiatów i ziół do sypialni to nie tylko estetyczny zabieg, ale również praktyczny krok w kierunku poprawy jakości snu i relaksu. Każda z wymienionych roślin ma swoje unikalne właściwości, które pomagają w redukcji stresu, poprawie nastroju i wprowadzeniu w stan spokoju przed snem. Warto więc postawić na rośliny ułatwiające zasypianie, aby pokonać ostatecznie problem z bezsennością.