Bluszcz – piękna i wdzięczna roślina, ale jak o nią zadbać?

Bluszcz – jak dbać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce otrzymać bujną ścianę pokrytą liśćmi tego słynnego pnącza. Jego uprawa nie jest trudna, aczkolwiek warto pamiętać o kilku krokach, które sprawią, że bluszcz będzie tworzył duże liście w kolorze nasyconej zieleni. Dzisiaj podpowiemy, jak wygląda jego pielęgnacja oraz gdzie można wykorzystać to pnącze.

Bluszcz – piękna i wdzięczna roślina, ale jak o nią zadbaćBluszcz w domu – jedno z popularniejszych pnączy, które można spotkać prawie w każdym mieszkaniu

Zanim odpowiemy jak dbać o bluszcz w domu i w ogrodzie, przedstawimy jego krótką charakterystykę. Hedera helix jest jednym z najczęściej spotykanych pnączy w polskich mieszkaniach i na balkonach. Charakteryzuje się sporą ilością liści o dużym zagęszczeniu. Z chęcią jest wykorzystywana do pięcia się po ścianach czy rurkach, które niezbyt ładnie się prezentują. Bluszcz doniczkowy ze spokojem można uprawiać wewnątrz, dbając o odpowiednie warunki. Niestety wtedy należy liczyć się z faktem, że liście będą nieco mniejsze. Ich odmiany różnią się między sobą kolorem oraz wielkością. Najbardziej pożądaną cechą bluszczu pospolitego jest jego szybki wzrost

Pielęgnacja bluszczu pospolitego – jak wygląda uprawa tego pnącza w doniczce?

Bluszcz domowy – jak dbać? Na początku warto zastanowić się na jego docelowym miejscem. Najlepiej będzie się czuł w nieco zacienionym kącie, bez bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby poparzyć jego liście. Bluszcz w doniczce bardzo dobrze prezentuje się na szafkach czy makramach, gdzie jego pędy mogą spokojnie zwisać. Równie efektownie będzie wyglądać na podporze. 

Podlewanie bluszczu powinno być częste, aczkolwiek z zachowaniem pewnych odstępów, aby nie przelać rośliny. Uprawa bluszczu obejmuje także jego nawożenie. Możesz użyć preparatu do odmian ozdobnych lub zielonych. Przy przesadzaniu należy zmienić podłoże na bardziej przepuszczalne. Dobrą do tego mieszanką będzie ziemia uniwersalna z perlitem i keramzytem na dnie doniczki. Ona zaś powinna być dopasowana do rozmiaru całej rośliny. Po przesadzeniu należy obficie podlać roślinę zieloną. Z czasem, gdy sadzonka się rozrośnie, można ją przycinać i zagęszczać sadzonki wierzchołkowe. W ten sposób też wygląda rozmnażanie bluszczu. 

Bluszcz domowy – jak wpleść w kompozycję roślinną najpopularniejsze pnącze?

Bluszcz jest rośliną, która wpasuje się w każdy klimat i styl wnętrza. Dlatego jeśli się zastanawiasz czy będzie dobrze się komponować u Ciebie w mieszkaniu, odpowiadamy, że tak! Ciemnozielony okaz będzie kontrastował z jasną ścianą w salonie czy nawet w łazience, jeśli dysponujesz w niej oknem. Donicę możesz dobrać do swoich upodobań. 

Bluszcz w mieszkaniu to bardzo dobra propozycja dla osób lubiących klimat dżungli. Roślina będzie się wspinać na najbliższych koło siebie przedmiotach, a nawet może dojść do sufitu. Warto dodać, że okaz ten jest także używany w kompozycjach bukietowych. Kwiaciarnia, którą prowadzimy, wykorzystuje je między innymi do zestawów ślubnych. Przesyłka kwiatowa to kolejna usługa, w której przygotowujemy konfiguracje roślin i dostarczamy pod wskazany adres.