Piękna jak...piwonia

Piwonia (łac. paeonia) to roślina należąca do rodziny piwoniowatych. Pochodzi z Azji, Południowej Europy oraz Ameryki Północnej jednak granice pomiędzy jej gatunkami nie rysują się już  tak wyraźnie jak lądowe, a ich liczba szacowana jest różnie, w zależności od źródła danych, waha się pomiędzy 25 a 40.

Piwonia najczęściej ma postać zielnych bylin o wysokości 0,5 do 1,5 metra z kolorowymi główkami. Możemy jednak napotkać i takie, które przypominają niewielkie krzewy osiągając nawet do 3 metrów wysokości.  Cechują je obfite kępy liści oraz duże, pachnące kwiaty w kolorach od czerwonego aż do białego i żółtego. Kwitną późną wiosną oraz wczesnym latem.

  • kwiaty piwonii są często przez nas kojarzone z ceremonią zaślubin, szczególnie z czerwcowymi pannami młodymi.
  • roślina ta znana jest także jako kwiat, któremu przypisuje się moc pozytywnego oddziaływania, nazywa symbolem powodzenia, szczęścia w miłości oraz sukcesu.
  • z racji swojego m.in. azjatyckiego pochodzenia ten kwiatowy ornament jest tradycyjnym roślinnym symbolem Chin, od wieków wykorzystywanym w  tamtejszej sztuce dekoracyjnej.
  • piwonia występuje w niemal każdym kolorze prócz niebieskiego. Jednak to te w odcieniach różu są wyjątkowo pachnące.
  • w astrologii piwonia to kwiat przypisany Skorpionowi

Bukiet ściętych piwonii będzie utrzymywał się w wazonie ponad tydzień, o ile będziecie o niego dbać zapewniając mu w miarę możliwości niską temperaturę oraz zacienione miejsce. Pomimo swego solidnego wyglądu kwiaty te należą do bardzo delikatnych.