Kwiaty do biura - jakie rośliny sprawdzą się w pracy?

Przestrzeń, w której znajdują się rośliny, sprzyja koncentracji i wpływa na efektywność pracy. Jakie kwiaty najlepiej odnajdą się w warunkach biurowych, a jednocześnie będą estetycznie wyglądały?

Kwiaty do biura Dlaczego warto wybrać rośliny doniczkowe do biura?

Rośliny doniczkowe przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki dużej ilości zieleni atmosfera pomieszczeń staje się zdecydowanie bardziej przyjemna, a tym samym znacząco może zmniejszyć się poziom stresu pracowników. Kwestie wizualne podnoszą też poczucie  estetyki otoczenia i wpływają na stopień utrzymywanego porządku. Jednak rośliny doniczkowe do biura pełnią też inne, nieco bardziej praktyczne funkcje. Dzięki nim powietrze staje się czystsze i bardziej wilgotne. Wpływa to znacznie na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Warto zdecydować się na zakup kwiatów do biura — niezbędne jest jednak dobranie odpowiedniego gatunku roślin, ich wszystkie potrzeby związane z oświetleniem, temperaturą i nawodnieniem były zaspokojone. 

Jakie kwiaty do biura są najmniej wymagające?

Ważne jest to, żeby rośliny do pracy nie były zbyt wymagające. Konieczność zachowania specyficznych warunków, określonego nawożenia czy specyficznego sposobu nawadniania, to cechy, które mogą sprawić, że rośliny nie będą w stanie prawidłowo się rozwijać i szybko będzie trzeba je wymienić na nowe egzemplarze. Jakie gatunki warto wybrać? W biurze z pewnością dobrze odnajdzie się Dracena. Jest łatwa w uprawie, a dodatkowo wykazuje właściwości antysmogowe. Dobrze funkcjonuje w temperaturze od 13 do 22 stopni Celsjusza, a podlewać należy ją jedynie raz w tygodniu (a w okresach zimowych nawet rzadziej). Dracena to bardzo wytrzymała roślina doniczkowa, którą bez wątpienia można kupić do biura. Dobrym wyborem będzie również Zamiokulkas. Jest wyjątkowo wytrzymały i niestraszny jest mu niedostatek wody. Uznawany jest za roślinę, która poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Należy pamiętać jedynie o tym, że nie można go zbyt często podlewać. Spowodowałoby to zżółknięcie liści, a w ekstremalnych przypadkach nawet gnicie kłączy. 

Kwiaty do biura na parapet i biurko — jakie wybrać?

Rozważając zakup kwiatów do biura, warto na początku zdecydować, w jakim miejscu mają one zostać umieszczone. Na parapecie, gdzie dostępne są duże ilości światła słonecznego, sprawdzą się inne gatunki niż na biurku umieszczonym z dala od okna. Jasne stanowiska będą odpowiednie dla kwiatów takich jak Pilea, Fikus Bieniamin, Monstera czy wyżej wspomniana Dracena. Brak okna lub niewielka ilość światła ograniczają nieco możliwości wyboru. Są jednak rośliny, które poradzą sobie również w takich warunkach. Bluszcz, Trzykrotka czy Azalia to gatunki, które mogą odnaleźć się na ciemnym biurku czy regale. 

Kwiaty w biurze wprowadzą przyjemną atmosferę i zwiększą walory estetyczne pomieszczenia. Warto wybierać niezbyt wymagające gatunki, które będą nie tylko dobrze wyglądały, ale również poradzą sobie z brakiem odpowiedniej ilości światła i wody. Dzięki temu przepiękna zieleń zagości w biurze i przyozdobi biurka pracowników.