Najciekawsze fakty na temat kwiatów polnych

Flora polska obfituje w wiele różnych gatunków kwiatów polnych. Charakteryzują się one m.in. zdolnością do przetrwania w wymagających warunkach. Pełnią istotną rolę w przyrodzie, a także znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie oraz we florystyce. Jakie fakty o kwiatach polnych warto znać? Jaka jest ich różnorodność gatunkowa, a także jakie znaczenie pełnią w różnych dziedzinach życia?

fakty na temat kwiatów polnychKwiaty polne szybko adaptują się do środowiska

Dzikie kwiaty charakteryzują się niebywałą zdolność przystosowywania się do warunków panujących w środowisku. Większość z nich potrafi przepięknie kwitnąć nawet podczas silnych wiatrów, suszy lub niedoborów światła. Dodatkowo, kwiaty w przyrodzie są przystosowane do życia na dużych przestrzeniach i charakteryzują się efektywnymi mechanizmami rozprzestrzeniania nasion.  

Częste wykorzystanie we florystyce

Choć mogłoby się wydawać, że polne kwiaty nie są wykorzystywane podczas tworzenia kompozycji florystycznych, jest wręcz przeciwnie! Przykładowo, gipsówka stanowi niezastąpiony dodatek do wszelkiego rodzaju bukietów, a wiosną można dostrzec w kwiaciarniach wiele aranżacji stworzonych z wykorzystaniem krokusów

Kwiaty polne mogą być cennym elementem aranżacji ogrodu

Polne kwiaty na łące występują naturalnie. Jednak nie tylko tam można je znaleźć! Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie kwiatów polnych w ogrodach. W szczególności w tych o stylistyce rustykalnej. Przyciągają one wzrok za sprawą swojej prostoty, a jedną z ich ogromnych zalet jest łatwość w utrzymaniu, brak wymagań glebowych i umiejętność dostosowania się do różnorodnych warunków atmosferycznych. 

Niektóre kwiaty polne znajdują się pod ochroną!

Niektóre kwiaty w przyrodzie występują coraz rzadziej. Z tego względu coraz to kolejne gatunki są obejmowane ochroną. Są to m.in. kosaćce, zniczki, goryczki oraz śnieżyczki. Nie wolno ich zbierać, ani niszczyć miejsc, w których naturalnie występują. 

Niektóre kwiaty polne są wykorzystywane w medycynie i kulinariach

Niektóre kwiaty polne są wykorzystywanie w medycynie oraz w kuchni! Przykładowo, nagietek lekarski wykazuje właściwości przeciwzapalne i można znaleźć go we wszelkiego rodzaju maściach i kremach. Z kolei rumianek można znaleźć w mieszkaniach wielu osób, które chętnie piją go zamiast herbaty lub w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych. 

Kwiaty polne są pięknymi roślinami, które cieszą się dużym zachwytem. Poza atutami wizualnymi, charakteryzują się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi i dużą rolę w ekosystemie. Są chętnie wykorzystywane m.in. we florystyce, aranżacji ogrodów oraz w lecznictwie. Warto dbać o te rośliny i chronić zagrożone gatunki, aby kolejne pokolenia również mogły się nimi cieszyć.