Kwiaty w ogrodzie - jakie gatunki sadzić na jesień?

Jesień kojarzy nam się przede wszystkim ze żniwami i przygotowaniami do zimy, ale to również idealny czas, aby planować i sadzić pewne gatunki kwiatów. Wybierając odpowiednie rośliny na ten sezon, możemy zapewnić sobie piękny ogród również na wczesną wiosnę. W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny na jesień warto zasadzić!

Kwiaty w ogrodzie - jakie gatunki sadzić na jesieńCebulowe kwiaty wiosenne

Wśród kwiatów na jesienny ogród znajdują się przede wszystkim rośliny cebulowe, które przepięknie kwitną na wiosnę. Warto tutaj postawić w szczególności na tulipany. Wielobarwne i różnorodne w kształcie, będą pięknym dodatkiem do wiosennego ogrodu. Świetnie sprawdzą się także krokusy czy hiacynty. Te pierwsze to małe, kolorowe kwiaty, które często są pierwszymi znakami wiosny. Z kolei hiacynty znane są ze swojego intensywnego zapachu i różnorodności barw. Należy jednak pamiętać, żeby do sadzenia jesienią wybierać cebule dobrej kondycji, czyli duże, twarde, bez śladów uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki. Cebule sadzimy już we wrześniu lub ostatecznie w październiku, aby mogły one zdążyć ukorzenić się przed nadchodzącą zimą.

Sadzenie roślin ozdobnych na jesień

Sadzenie roślin ozdobnych na jesień to doskonały sposób na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu. Zalicza się tutaj w pierwszej kolejności krzewy i trawy ozdobne. W okresie jesiennym ilość oferowanych krzewów, traw, ale także drzewek ozdobnych jest tak imponująca, że nie da się wyjść z pustymi rękami z centrum ogrodniczego. Jesień to również dobry czas na ich sadzenie. W tym przypadku często stawiamy na różanecznik, który kwitnie na wiosnę w pięknych kolorach. Nie inaczej wygląda to z forsycją - jej złote kwiaty są jednymi z pierwszych oznak wiosny. Jesień to także idealny okres na sadzenie wielu bylin, które zakwitną w przyszłym roku. Zaliczamy tutaj między innymi pierwiosnka i sasankę. To naprawdę przepiękne kwiaty, które warto posadzić w swoim jesiennym ogrodzie.

Wskazówki dla ogrodników

Zanim jednak zabierzemy się za jesienne porządki w naszym ogrodzie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim przed sadzeniem upewnij się, że gleba jest dobrze przygotowana i nawodniona. Z kolei rośliny cebulowe najlepiej sadzić w miejscach, które są dobrze osuszone, aby uniknąć gnicia cebul. Powinny one także być posadzone na głębokości trzykrotnej ich wysokości. Pamiętaj również o odstępach między roślinami, aby miały miejsce na wzrost. Odległość między cebulami jest zależna od wysokości kwiatów – im wyższe, tym dalej się je od siebie sadzi. Natomiast forma jest tutaj dowolna. Jeśli chcemy, możemy mieszać gatunki, a nawet układać je we wzory lub obrazy. Przy sadzeniu roślin ozdobnych, warto jednak pamiętać o przykryciu gleby warstwą mulczu, który zachowa wilgoć, uchroni korzenie przed mrozem i zahamuje wzrost chwastów. Jesienne sadzenie daje roślinom więcej czasu na zakorzenienie się przed nadejściem zimy, co zwykle prowadzi do silniejszego wzrostu w następnym sezonie.

Podsumowując, jesień to doskonała pora, aby zaplanować i przygotować ogród na następną wiosnę. Wybierając odpowiednie rośliny do posadzenia w tym czasie, możemy cieszyć się pięknem kwitnienia już w pierwszych miesiącach wiosny.