A w tym sercu róży kwiat. Mamo, Mamo, żyj 100 lat!

Każdy z nas pamięta chyba chwilę, kiedy z laurką w dłoni i wierszykiem na ustach czekał w napięciu na ten szczególny moment - składania mamie życzeń z okazji Dnia Matki. Od tej chwili minęło już wiele lat, ale uczucia wdzięczności i szacunku towarzyszą nam nieustannie.

Początków tego święta należałoby doszukiwać się długo przed naszą erą. Oczywiście wtedy nikt nie ofiarowywał rodzicielkom czekoladek i florystycznych dzieł sztuki, ale znane są nam prehistoryczne rzeźby tworzone w hołdzie matkom wyrażające prawdziwe uwielbienie i podziw dla płodności i opieki. Jedną z pierwszych takich wizji jest rzeźba Bogini Matki z Catal Hoyuk powstała ok 6-7 tysięcy lat p.n.e. Dzień Matki obchodzony był również w starożytnych Grecji i Rzymie. Czczono wtedy Matkę Naturę, Matki - boginię, Matkę wszechświata.

dzien_matkiŚwięto Matki obchodzone obecnie, ma swój początek w XVI-XVII-wiecznych Anglii i Szkocji. Niedziela u matki (Mothering Sunday) była jednym z niewielu dni w roku, kiedy służba mogła wrócić do domu rodzinnego. Mimo niskiego statusu materialnego tej grupy społecznej, starano się tego wyjątkowego dnia, zawsze wrócić do domu z upominkiem dla rodzicielki. Dzień Matki w Polsce jest stosunkowo świeżym świętem. Pierwszy raz obchodzony był w 1914 roku w Krakowie. W tym samym roku Kongres USA podał do wiadomości publicznej, że Dzień Matki ustanawia świętem narodowym.

Nie bez przyczyny Dzień Matki w większości krajów na świecie obchodzony jest w maju. W Polsce jest to najpiękniejszy miesiąc w roku, w którym kwitną najcudowniejsze kwiaty, drzewa, rośliny. Etymologia słowa maj pochodzi od słowa maić co oznacza zdobić, stroić. Stroją się więc całe łąki, parki, lasy.

kwiaty_dla_mamyNajważniejsze jest, by mimo wielu obowiązków i dzielącej często od matki odległości, nie zapominać o tym szczególnym dniu. Telefon do mamy powinien być punktem obowiązkowym. Warto skorzystać z możliwości wysłania kwiatów lub słodkiego upominku. Mimo, że w tym roku Dzień Matki przypada w niedzielę, Poczta Kwiatowa? i współpracujące z nią kwiaciarnie będą dostarczać bukiety jak w każdy inny dzień tygodnia, by móc uszczęśliwić najważniejsze osoby. Może warto przypomnieć mamom dawne czasy i wraz z kwiatami załączyć bilecik z wierszykiem z dzieciństwa: Choć raz w roku jest Święto Matki - mamie się co dzień należą kwiatki!