Wszystko, co musisz wiedzieć o gerberach!

Gerbera to popularny i naprawdę przepiękny kwiat, na który często decydujemy się podczas komponowania bukietów oraz w naszych ogrodach. Jednakże zanim weźmiemy się za uprawę gerber, warto najpierw wiedzieć, jakie posiadają one wymagania i w jaki sposób należy je pielęgnować. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się wszystkiego o gerberach!

Wszystko, co musisz wiedzieć o gerberach!Jak wyglądają gerbery?

Gerbery to wielobarwne kwiaty, które przypominają nieco stokrotki, jednakże są od nich dużo większe. Ponadto gerbery kwitną na wysokiej cienkiej łodydze, która pod ciężarem kwiatu zazwyczaj się ugina. Warto, aczkolwiek wiedzieć, że uprawia się także odmiany dające mniejsze kwiaty o około 5 cm wysokości. Środek gerber, tzw. “oczko” zazwyczaj ma kolor żółty, czarny lub ciemnobrązowy. Natomiast płatki kwiatów możemy spotkać w tak naprawdę wszystkich kolorach tęczy. Zobaczycie to m.in. w bukiecie “Słonecznym.

Gerbery jako kwiaty doniczkowe

Najpopularniejszą odmianą tych kwiatów są gerbery doniczkowe, które możesz uprawiać nawet we własnym domu! Kupuje się je jako sadzonki lub kwitnące już rośliny. W warunkach domowych potrafią kwitnąć od kwietnia aż do października. Ponadto gerbery doniczkowe uwielbiają nasłonecznione parapety, aczkolwiek nie wolno ich sadzić z innymi kwiatami - wymagają one osobnej doniczki. Warto też wiedzieć, że gerbery traktuje się zwykle jak rośliny jednoroczne. Po przekwitnięciu i uschnięciu liści nie podlewamy ich przez miesiąc. Dopiero po tym okresie możemy wznowić nawadnianie oraz nawożenie, aby roślina mogła ponownie wypuścić łodygę.

Uprawa i pielęgnacja gerber

Zanim jednak przejdziemy do uprawy gerber, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ich wymaganiami oraz prawidłową pielęgnacją. Na początek warto wiedzieć, że gerbery lubią duże doniczki, w których mogą się swobodnie rozrastać. Jeśli zatem zakupiliśmy gerbery jako małe roślinki w niewielkich osłonkach, należy najpierw przesadzić je do większego pojemnika. Ponadto preferują dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsca (nie upały!), więc idealnym miejscem będą dla nich parapety ukierunkowane na południową stronę lub południowa część ogrodu. Poza tym gerbery to kwiaty wymagające regularnego nawożenia i intensywnego podlewania. Najlepiej jest podlewać je codziennie, ale usuwać pozostałą wodę z podstawki. Co więcej, gerbery lubią także nawilżanie od zewnątrz, więc można ich kwiaty regularnie zraszać. Natomiast gerbery ogrodowe nie przepadają za mokrym podłożem. Owszem, wymagają częstego podlewania, jednakże ziemia, na której rosną, powinna być jedynie stale wilgotna. Tymczasem nawożenie umożliwia gerberom cieszenie się naprawdę okazałymi kwiatami. Dobrze sprawdzi się tutaj nawet najzwyklejszy nawóz do pelargonii czy surfinii.

Gerbery to kwiaty, które wcale nie są trudne w uprawie i pielęgnacji, a świetnie prezentują się w ogrodzie czy na parapecie. Poza tym często możemy spotkać gerbery w bukietach, gdyż dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi stanowią doskonałe uzupełnienie bukietu. Ponadto posiadają wiele korzystnych właściwości - potrafią między innymi wspaniale nawilżać powietrze.