Czy wiesz wszystko o liliach?

Lilie to jedne z bardziej popularnych i cenionych kwiatów, świetnie sprawdzające się zarówno jako ozdoba ogrodu, jak i część bukietu. Czy znasz jednak ciekawostki z nimi związane?

Symbolika lilii

pomarańczowa liliaLilie to kwiaty, które towarzyszą człowiekowi zarówno w momentach wesołych, jak i smutnych. Bardzo często stanowią część kompozycji pogrzebowych, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Legenda głosi, że kwiat ten wyrósł z łez Ewy wygnanej z raju. W religii chrześcijańskiej kwiaty te były symbolami świętych podczas wypraw krzyżowych. Oznaczają one, zwłaszcza białe, czystość, królewską godność, a także światło i przemijanie. Ofiarowując ją, zapewniasz o czystości swoich intencji i szczerych życzeniach wszystkiego, co najlepsze.

Lilie w sztuce i kulturze

Starożytni Rzymianie ozdabiali symbolem lilii pomniki Wenus oraz Diany. Warto wiedzieć, że to właśnie ten kwiat był jednym z najczęściej używanych motywów w herbach szlacheckich, ponadto widniał on także w godle królewskiej Francji. W wielu krajach insygnia władzy, takie jak berła, korony czy trony ozdabiano symbolem lilii. Często były one także wybijane na monetach lub umieszczane na freskach. W religii chrześcijańskiej często przedstawia się Michała Archanioła z tym kwiatem w dłoni, a Maryję nazywa “liliją”.

Lilia gigant ze Świnoujścia

Lilie co prawda nie należą do małych kwiatów, ale to, co zdarzyło się w naszym rodzimym Świnoujściu jest prawdziwą anomalią. Z jednej cebulki lilii tygrysiej wyrósł tu kwiat mający aż 128 pąków, które później wszystkie rozkwitły. Takie niezwykłe zjawisko zdarza się tylko raz na około 1000 lat! Roślina osiągnęła aż 1,5 metra wysokości, co wprawiło w zachwyt wiele osób.

Bogactwo kształtów i kolorów

liliaCzęsto, słysząc “lilia” wyobrażamy sobie jedynie jej białą lub ewentualnie pomarańczową odmianę. Ciekawostką jest fakt, że ten kwiat liczy aż 80 odmian, które naturalnie występują w umiarkowanych strefach półkuli północnej. W Polsce znaleźć można dwa gatunki: lilię bulwkowatą oraz lilię złotogłów. Te kwiaty reprezentują całą gamę barw - od bieli, poprzez róże i fiolety, na żółciach, pomarańczach i czerwieniach kończąc. Istnieją także odmiany pośrednie, mające na płatkach oryginalne paski lub cętki. Lilie różnią się od siebie także kształtami - mogą to być dzwonki, kielichy lub trąbki, a ich średnica waha się od 7 aż do 25 centymetrów!

Zastosowanie lilii

Żołnierze rzymscy nosili ze sobą cebulki tych kwiatów, które propagowali na całym świecie jako doskonałe lekarstwo przy opatrywaniu ran. Oprócz tego kwiat ten sprawdzał się bardzo dobrze na oparzenia, ukąszenia i różnego rodzaju wypryski. Warto wiedzieć także, że płatki tych kwiatów, zalane octem lub olejem, doprawione łyżką miodu to świetny… krem przeciwzmarszczkowy! Nawet w dzisiejszych czasach roślina ta pełni nie tylko rolę ozdoby, ale także składnik potraw! Chińczycy gotują liliowe cebulki, a następnie miksują je i dodają do wyrobów cukierniczych i deserów.

Największa lilia wodna świata - Wiktoria królewska

Wiktoria królewskaKolejną rekordzistką w tym zestawieniu jest Wiktoria królewska, czyli największa na świecie lilia wodna. Ten specyficzny gatunek zawdzięcza swoją nazwę brytyjskiej królowej i występuje on w dorzeczu Amazonki. Ogromne pływające liście mogą mieć średnicę dochodzącą nawet do 4 metrów! Co ciekawe jest w stanie unieść osobę o wadze do 75 kilogramów! To prawdziwy cud natury, naturalnie występujący niestety jedynie w Ameryce Południowej.

Lilie nie bez powodu nazywa się boskimi kwiatami - rozpieszczają one oko rozłożystym kształtem i całym mnóstwem kolorowych odmian. Mają także nieco tajemniczą naturę - jak widać kryją w sobie sporo zagadek.