Kaktusy - wszystko co trzeba wiedzieć

Kaktusy powszechnie uchodzą za rośliny najprostsze w hodowli, które są w stanie cieszyć swoim wyglądem praktycznie każdego, nawet osoby, które nie mają “ręki do roślin”. Czy rzeczywiście tak jest? Dzisiaj triki dla wszystkich, którym marzą się w domu właśnie kaktusy!

Kaktus w Twoim mieszkaniu

Kaktusy zaliczane są do grupy sukulentów, a dokładniej rzecz ujmując sukulentów łodygowych, z tego względu, że wodę magazynują one właśnie w łodygach, przez co przystosowane są do życia w warunkach, gdzie dostęp do płynów jest znacząco ograniczony. Ze względu właśnie na ten fakt utarło się, że wskazane rośliny należą do najmniej wymagających i hodować może je praktycznie każdy z nas. Chociaż pod pewnymi względami rzeczywiście potrzebują one mniej pielęgnacji, nie oznacza to, że w ogóle nie musimy się nimi zajmować. Ważną jest już sama kwestia umieszczenia go w odpowiednim miejscu. Kaktusy w naturalnych warunkach występują na obszarach mocno nasłonecznionych, dlatego powinniśmy postawić je na oknie, gdzie będą miały stały dostęp do słońca, lecz jednocześnie należy też tutaj uważać, ponieważ są one czułe na poparzenia. Brak odpowiedniej ilości światła może sprawić, że rośliny będą żółknąć i zaczną rosnąć nierówno wychylając się właśnie w poszukiwaniu promieni.

Kaktus: jak często należy go podlewać?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, kaktusy jako sukulenty magazynują wodę. Czy oznacza to jednak, że nie musimy ich podlewać lub też możemy to robić raz na kilka miesięcy? Absolutnie nie! Wskazane rośliny nawadniamy w momencie, kiedy ziemia w doniczce delikatnie wyschnie. Robimy to rzadko, aczkolwiek obficie. Warto podkreślić, że nadmierne podlewanie kaktusów doprowadza do gnicia ich korzeni, dlatego nie możemy przesadzić. Istotną kwestią jest także to, jakiej wody użyjemy do podlewania, ponieważ nie może być to świeżo nalana “kranówka”. Płyn nalany z kranu dobrze jest najpierw zagotować, a potem odstawić na kilkanaście godzin - w ten sposób uzyskamy odpowiedni odczyn sprzyjający właściwej pielęgnacji.

Ziemia do hodowli kaktusów

W przypadku hodowli kaktusów istotne jest nie tylko miejsce, gdzie dana roślina stoi czy też kwestie związane z podlewaniem. Warto jest także zadbać o odpowiednią glebę, dzięki której sukulenty będą mogły zdrowo się rozwijać. Ziemia najlepiej aby była lekka i przepuszczalna o kwaśnym odczynie. Jeśli chodzi o nawożenie wymagane jest ono w przypadku kaktusów, które zostały posadzone w podłożu bez próchnicowym. Wtedy dodatkowych składników należy dostarczać roślinom maksymalnie raz w miesiącu. Musimy tutaj również pamiętać o dobrym rozcieńczeniu, w zależności od wybranego środka, aby nie spalić korzeni lub też nie spowodować innych skutków ubocznych.

Kaktusy jak każda roślina wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto jest zapoznać się ze specyfiką wskazanego gatunku, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Jeśli będziemy o nie dbać w odpowiedni sposób na pewno będą nas cieszyć długi czas