Wieniec adwentowy DIY - jak zrobić samodzielnie?

Jedną z najpopularniejszych dekoracji pojawiających się w naszych domach w okresie przedświątecznym jest wieniec adwentowy. To przepiękna ozdoba złożona najczęściej z igielnych gałązek, świec i innych dodatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Aby jednak cieszyć się taką dekoracją, wcale nie musimy jej kupować! Wieniec adwentowy możemy z łatwością stworzyć samodzielnie, a w tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wieńca adwentowego DIY.

Wieniec adwentowy jako świąteczna dekoracja wnętrz

Wieniec adwentowy pełni bardzo ważną rolę dekoracyjną w okresie przedświątecznym. To doskonała ozdoba nie tylko na stół - pięknie wypada zawieszona na frontowych drzwiach czy pod sufitem. Początek tradycji wieńca adwentowego datuje się natomiast na I połowę XIX wieku w Niemczech. Choć jest to zwyczaj wywodzący się z kościoła ewangelickiego, obecnie jest popularny także wśród katolików. Z kolei tworzenie wieńca adwentowego to nie tylko wspaniały sposób na wprowadzenie świątecznej atmosfery do domu, ale także doskonała okazja do spędzenia czasu twórczo z rodziną i bliskimi.

Potrzebne materiały

Aby stworzyć wieniec adwentowy od podstaw, przede wszystkim potrzebny będzie stelaż w kształcie koła. Może on być tekturowy lub metalowy. Nie obejdzie się też bez sznurka czy małych drucików do mocowania dekoracji. Często wykorzystuje się również gorący klej, lecz jest to mniej ekologiczne rozwiązanie. Potrzebować będziemy także nożyczek do sznurka czy przycinania gałązek. Do wieńca adwentowego doskonale sprawdzą się natomiast szyszki, świeczki, suszone plastry pomarańczy, kawałki cynamonu, małe, kolorowe bombki, wstążki, kokardki i oczywiście świeczki, jeśli wieniec jest przeznaczony na stół. Z kolei gałązki, które przymocujesz do stelaża, niekoniecznie muszą być świerkowe. Dobrze sprawdzi się też eukaliptus. We wieńcu możesz wykorzystać także świeże kwiaty. Klasyczne róże czy goździki sprawią, że wieniec będzie wyglądał bardziej nowocześnie i kreatywnie.

Jak zrobić wieniec adwentowy?

Wykonanie rozpoczynamy od podstawy wieńca - jeżeli wykorzystujemy tekturowy stelaż, naszym pierwszym zadaniem będzie przyczepienie gałązek do tektury za pomocą sznurka. Gałązki muszą być rozmieszczone na tyle gęsto, aby nie było widać stelaża. Jednakże przed tym krokiem musimy także pamiętać o selekcji gałązek oraz ich odpowiednim przycięciu. Jeśli są one zbyt długie, należy je przyciąć tak, aby pasowały do podstawy wieńca. Jeśli podstawa jest już gotowa, możemy zabrać się za mocowanie wszystkich dekoracji - w tym celu posłużą nam druciki czy gorący klej. Warto zacząć od zewnętrznej strony obręczy, układając dekoracje równomiernie, przy czym należy pamiętać, aby pozostawić miejsce na zamocowanie świec. W tym kroku dobrze jest użyć metalowych podstawek, które trzymają świece stabilnie na wieńcu. Po zakończeniu dodawania ozdób i umieszczenia świec, twój wieniec adwentowy jest gotowy!

Pomysłów na wieniec adwentowy tak naprawdę nie brakuje. Do wykonania tego typu dekoracji można wykorzystać wiele materiałów, które razem zapewniają przepiękny efekt. Ponadto samodzielne tworzenie wieńca może być świetną zabawą, która pobudza kreatywność i pozwala celebrować tę świąteczną tradycję.