Urozmaicenie bukietu - zieleń ozdobna

Florystyka jest sztuką, w której stosuje się masę rozmaitych dekoracji. Wszystkie przepiękne bukiety, które można podziwiać w kwiaciarniach nie powstają bowiem jedynie z kwiatów ciętych. Najczęściej stosowanym urozmaiceniem bukietu jest bowiem zieleń ozdobna.

Zieleń ozdobna - w jakim celu jest stosowana?

Zieleń ozdobna to nic innego, jak zielone gałązki, pędy i ozdobne trawy, które bardzo często stosuje się jako wypełnienie wolnych przestrzeni w wiązankach i uzupełnienie bukietu o ciekawe elementy. Są to żywe dekoracje, które wykorzystuje się w bardzo wielu kompozycjach - szczególnie wtedy, gdy dany kwiat nie ma zbyt wielu własnych liści i sam nie prezentuje się zadowalająco. Ozdoby tego typu urozmaicają wygląd wiązanki oraz nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Wynika to z faktu, iż zieleń jest kolorem, który działa uspokajająco, a ponadto jest w stanie uwypuklić zalety użytych kwiatów ciętych i sprawić, że cały bukiet będzie prezentował się jeszcze piękniej i bardziej interesująco.

Rodzaje zieleni dekoracyjnej

Zieleń dekoracyjna jest wykorzystywana bardzo często również ze względu na to, że ma wiele zastosowań. Może stanowić podstawę do budowania kompozycji, uzupełniać ją lub stanowić tło do danego bukietu. Jakie gatunki są więc wykorzystywane najczęściej?

  • Gipsówka to popularna nazwa rośliny o nazwie łyszczec wiechowaty. Jest wyjątkowa ze względu na całą masę drobnych, białych kwiatków, które bardzo często wykorzystuje się podczas tworzenia bukietów. Swoją obecnością urozmaica między innymi wiązankę Dream składającą się z margaretek, goździków i róży, a także bukiet Hollywood inspirowany filmem pod tytułem “Dzień Matki”. Gipsówka jest bardzo często wykorzystywana w modzie ślubnej - kompozycje z jej udziałem towarzyszą wielu Pannom Młodym podczas tego wyjątkowego dnia.
  • Liście egzotycznych roślin, przede wszystkim palm i monster, również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Floryści wykorzystują je podczas tworzenia kompozycji, której chcą nadać tropikalnego, oryginalnego wyglądu.
  • Eukaliptus jest wdzięczną, a ponadto bardzo plastyczną rośliną o nieco mniej intensywnym kolorze niż wyżej wymienione. Świetnie odnajduje się w bukietach utrzymanych w stylu boho i - podobnie jak gipsówka - często pojawia się w ślubnych wiązankach.
  • Paproć to roślina, którą floryści pokochali ze względu na to, że ma wiele zróżnicowanych odmian. Mogą więc wybrać tę, która najlepiej pasuje do ich wizji dotyczącej danej kompozycji. Doskonale uzupełnia między innymi bukiet imieninowy utrzymany w pięknych, różowo-fioletowych odcieniach.
  • Puszysta, naturalna trawa pampasowa już od kilku lat wprawia otoczenie w zachwyt. Jej wyjątkowy, a zarazem elegancki wygląd nadaje ciekawego charakteru całej kompozycji.
  • Trawa niedźwiedzia charakteryzuje się wąskimi, długimi liśćmi, które doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie bukietu. Floryści pokochali je ze względu na ich plastyczność, która pozwala na formowanie ich w dowolny sposób.

Rodzaje zieleni ozdobnej, które zostały wymienione powyżej to jedynie kropla w morzu. Jest ich zdecydowanie więcej, a doświadczeni floryści stale znajdują nowe gatunki, które świetnie sprawdzą się jako przepiękne uzupełnienie bukietu. Dekoracja w takiej postaci robi spektakularne wrażenie i podkreśla doskonały wygląd kwiatów ciętych wchodzących w skład bukietu.