Spigelia Genuflexa - kwiat znany od roku 2009

U podnóża pagórków brazylijskiej dżungli rośnie spigelia genuflexa. Ta mała roślinka nie doczekała się jeszcze polskiej nazwy, gdyż znana jest dopiero od roku...2009. Została odkryta przez botanika amatora w Bahia, jednym z regionów Brazylii.

Spigelia Genuflexa to roślina jednoroczna, której nie trzeba zasadzać na przyszły rok, gdyż robi to sama w dość ciekawy sposób. Gdy owoc jest już całkowicie utworzony wówczas łodyżka, na której on się znajduje, zaczyna pochylać się aż do momentu, kiedy to dotknie ziemi i zasieje w glebie kolejne ziarenko. Ten rodzaj przedłużania swego istnienia na naszej planecie jest już nam dobrze znany, chociażby na przykładzie orzecha arachidowego. Jednak Spigelia Genuflexa to jedyna roślina, której kwiaty posiadają taką właściwość w tej rodzinie.

Z badań przeprowadzonych przez botaników wynika, iż nie jest to roślina osiągająca duże rozmiary. Zaobserwowano bowiem, że jej wysokość sięga z reguły do 25 cm, a małe listki nie przekraczają długości 2 cm. Równie malutkie są jej kwiaty w kolorze białym lub bladym odcieniu żółtego odznaczające się na szczytach płatków fioletową barwą.

Jeśli chcemy więc zrobić komuś bardzo oryginalny prezent i szukamy nowości, to ten kwiat może być odpowiedzią na nasze pragnienia. Tyle, że trzebaby się wybrać po niego na razie do Brazylii...