Kalatea Crocata

Orientalne kwiaty coraz częściej pojawiają się w naszych kwiaciarniach i w hodowli. Dziś przyjrzymy się Kalatei Crocatej pochodzącej z tropikalnych szerokości geograficznych, zdobiącej otoczenie niezwykłymi barwami.

Kalatea Crocata  jest jednym z ok. 300 gatunków roślin należących do rodzaju Calthea (w języku polskim: Klatea bądź Ostrzeszyn) wywodzących się  z Ameryki Południowej, Środkowej oraz z regionu Karaibów. Większość roślin z tego rodzaju jest podziwiana ze względu na piękne, ozdabiające liście. Jednak Kalatea Crocata posiada coś więcej: kwiaty o wyjątkowo głębokim pomarańczowo -ognistym odcieniu. To właśnie z ich powodu możemy spotkać się w wielu krajach z jej określeniem jako ?Wiecznym Ogniem?.

Ostrzeszyn to roślina pochodząca z tropików, więc jeśli chcemy cieszyć się jej widokiem w naszym klimacie, musimy zapewnić jej odpowiednie do tego warunki. Ustawmy doniczkę w widnym miejscu, jednak nie wystawiajmy naszej roślinki na bezpośrednie działanie słońca. Na Kalateę Crocata musimy uważać przede wszystkim w okresie zimowym nie tylko z powodu jej wrażliwości na temperaturę, ale także na odpowiednią wilgotność atmosfery. Roślina ta zmarnieje bowiem nam bardzo szybko, jeśli będzie jej za zimno bądź przebywać będzie w suchym powietrzu. Pamiętajmy zatem by ustawiać te kwiaty w niezbyt bliskiej odległości od kaloryfera, czym zwiększymy nasze szanse na oglądanie jej złocistych płatków w porze kwitnienia.