Kwiaty w literaturze i filmie - jak kwiaty pojawiają się w różnych dziełach sztuki

Kwiaty towarzyszą nam niezmiennie od tysięcy lat. Sprawiają, że przestrzeń staje się piękniejsza, dostarczają pożywienia i schronienia dla wielu owadów, a do tego zachwycają swoim zapachem. Nic dziwnego, że ich obecność nie mogła zostać pominięta również w dziełach sztuki. Dowiedz się, jak są przedstawiane kwiaty w literaturze i filmie!

Kwiaty w mitologii 

Kwiaty w literaturze i filmiePierwszym dziełem, jakie przychodzi do głowy, kiedy pomyślimy o kwiatach w dziełach sztuki, są mity. W starożytności służyły one do wyjaśniania różnych procesów przyrody. Z tego względu kwiaty często są ich bohaterami. Jednym z najpopularniejszych mitów jest opowieść o Narcyzie. Był to niezwykle piękny młodzieniec, który jednak cechował się okropną próżnością. Nie interesowało go nic poza nim samym. Gdy natknął się na swoje odbicie w tafli jeziora, zapatrzył się tak długo, że aż w końcu umarł. W tym samym miejscu wyrósł cudowny kwiat, który otrzymał jego imię. Warto przytoczyć również historię Hiacynta. Cieszył się on szczególnymi względami boga muzyki i sztuki, Apolla. Jednocześnie uczuciem darzył go Zefir, bóg wiatru, który był o niego zazdrosny. Gdy zobaczył, jak Hiacynt spotyka się z Apollem, nie umiał powstrzymać złości - specjalnie pokierował dyskiem, który śmiertelnie zranił młodzieńca. Z jego krwi wyrósł kwiat, którego obecnie nazywamy hiacyntem. 

Kwiaty a romantyzm

Romantyzm również jest epoką, w której powstało wiele utworów, w których możemy znaleźć kwiaty. Wynika to z tego, że okres ten szczególnie cenił sobie zachwyt nad pięknem i otaczającym nas światem. Kwiaty są powszechnie obecne między innymi w dziełach Adama Mickiewicza. Przykładem może być utwór “Lilie”, w którym zostaje opowiedziana historia żony, która zabija swojego męża i na jego grobie kładzie właśnie te kwiaty. Zostają one ukazane w przewrotny sposób, ponieważ zazwyczaj lilie kojarzone są z niewinnością i delikatnością. 

Kwiaty w filmie

Film również często uwzględnia kwiaty, ponieważ dzięki pracy kamery możemy w przepiękny sposób sportretować różne gatunki. Ciekawe przedstawienie roślin odnajdziemy w ekranizacji “Alicji w krainie czarów”. Zachwycające czerwone róże to ulubiony atrybut Królowej Kier. W filmie zobaczymy scenę, podczas której jej służący przemalowują kwiaty białych róż na czerwono, który jest ulubionym kolorem Królowej. Kwiaty towarzyszą bohaterom też w dziele “Tajemniczy ogród”. Na niezwykłą przestrzeń, wypełnioną różnymi gatunkami roślin natrafiają dzieci, które dopiero co przeprowadziły się do nowego domu. Ogród jest dla nich na początku zaskoczeniem, następnie staje się źródłem radości. Cudowne okazy i opieka nad nimi sprawia, że dzieci na nowo odzyskują szczęście.  

Kwiaty to nie tylko piękny okaz przyrody, ale i narzędzie, którym posługuje się literatura i film. Wspaniale dopełniają przestrzeń, ale nierzadko są również symbolem, dzięki któremu twórcy mogą zwrócić uwagę na niektóre aspekty swojej historii. Kwiaty w dziełach sztuki takich jak jak “Tajemniczy ogród” czy mit o Narcyzie to przykład tego, jak ważną rolę odgrywają w danych utworach.