Kwiaty w mitologii greckiej

Przyroda potrafi być niesamowicie inspirująca. Jej wyjątkowość, zagadkowość i piękno fascynowało ludzi od zarania dziejów, dlatego wiele imponujących roślin i kwiatów pojawiało się już w mitologii greckiej.

Mit o narcyzie 

Narcyz był według mitologii greckiej młodzieńcem kochającym łowy, spędzającym niemal cały swój czas w lasach. To, czym się wyróżniał to jego ponadprzeciętna atrakcyjność - były w nim zakochane wszystkie nimfy, natomiast on nie odwzajemniał uczucia żadnej z nich. Pewnego dnia ujrzał w wodzie swoje własne odbicie i zakochał się w nim. Od tej pory spędzał całe dnie wpatrzony w taflę jeziora. Według opowieści umarł z tęsknoty, a na jego grobie wyrosły białe, znane wszystkim kwiaty. Nazwano je jego imieniem i do dziś są one symbolem samouwielbienia.

Mit o hiacyncie

Hiacynt był pięknym, spartańskim królewiczem, w którym zakochał się sam Apollo. Można więc powiedzieć, że był on ulubieńcem i kochankiem boga - stale spędzali razem czas, na przykład strzelając z łuku. O względy Hiacynta starał się jednak również Zefir, którym ten nie był zainteresowany. Nieodwzajemniona miłość doprowadziła Zefira do strasznych czynów - pewnego dnia z zazdrości rzucił w Hiacynta dyskiem, który zranił go śmiertelnie w głowę. Z jego krwi wyrósł przepiękny kwiat nazwany jego imieniem, który był uznawany przez starożytnych Greków za najpiękniejszy kwitnący gatunek. Poniekąd jest tak do dziś - kompozycje z hiacyntów wciąż goszczą w domach, na balkonach i ogródkach zachwycając wszystkich gości.

Mit o Afrodycie i Adonisie

Historia Afrodyty i Adonisa, według mitologii greckiej, doprowadziła do powstania dwóch gatunków kwiatów. Afrodyta zakochała się bowiem w bardzo przystojnym myśliwym, Adonisie. Niestety, młodzieńca podczas łowów zaatakował dzik. Jego ukochana przybyła na ratunek zbyt późno, dlatego ten umarł w jej ramionach. Mówi się, że z jego krwi wyrosły anemony, znane również jako zawilce. Inna historia mówi o różach - kwiatach zrodzonych wraz z pianą morską. Swój czerwony kolor mają zawdzięczać krwi umierającego Adonisa.

Lilie symbolem czystości, odrodzenia i macierzyństwa

Białe lilie to kolejny gatunek, który pojawia się w greckich mitach. Tym razem miały one jednak powstać nie z krwi, a z kropli mleka pochodzących z piesi Hery, które wyciekły na ziemię. Ta historia sprawia, że lilie po dziś dzień kojarzone są z czystością, odrodzeniem i macierzyństwem.

Mity greckie o kwiatach - heliotrop

Heliotropy to stosunkowo mało znane kwiaty, które zawsze obracają się w stronę słońca. Ta zależność jest powodem, dla których właśnie tak się je nazywa - “helios” oznacza bowiem w języku greckim słońce, natomiast “tropos” - obracać się. Z tym gatunkiem jest związany mit o Heliosie i Klytii, która była w nim zakochana bez wzajemności. Inne wersje mówią o tym, że Helios porzucił ją dla innej kochanki. Gdy Klytia opowiedziała ojcu o swoim romansie, ten postanowił ją ukarać. Według mitu Apollo przemienił ją w kwiat i ta stała się właśnie wcześniej wspomnianym heliotropem.

Nie bez powodu po dziś dzień przypisuje się kwiatom ogromne znaczenie. Są to rośliny niesamowicie inspirujące, przepiękne i zapierające dech w piersiach.