Kwiatowe składniki w perfumach

Komponowanie perfum to prawdziwa sztuka. Zamknięte w flakonach kwiatowe aromaty, w zależności od składników, roztaczają delikatną, słodką lub odurzającą aurę. Aromatyczne olejki potrafią podkreślić charakter, nastrój, a ich zapach rozwija się na każdej skórze w inny sposób. Choć w przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się wiele rodzajów kwiatów, najczęściej do perfum dodaje się sprawdzone i klasyczne składniki.

roze na perfumyNiekwestionowana królowa kwiatów, róża, od lat stanowi kluczowy składnik wielu wyrobów perfumeryjnych. Sama esencja, jak i absolut róży są tak intensywną, długotrwałą wonią, że mogą stanowić perfumy same w sobie. Modyfikowane i łączone rozmaite odmiany róż z owocowymi lub drzewnymi akcentami, stwarzają nietuzinkowe kompozycje. Kreatorzy perfum uważają, że najpiękniejsze zapachy powstają z odmiany róży bułgarskiej, z której tworzony jest olejek różany. Delikatnie, miękkie płatki kwiatów pochodzące z górzystych Bałkanów, charakteryzują się intensywnym i słodkim zapachem. Do uzyskaniu kilograma olejku potrzeba aż trzech ton róż, które poddaje się działaniu pary wodnej. Pozyskany olejek ma jasnożółty odcień i z uwagi na swoją kosztowność, dodawany jest do ekskluzywnych wód perfumowanych.

irysy na perfumyNadający kremowo-pudrową nutę, irys, jest obecnie jednym z najcenniejszych surowców perfumeryjnych. Kwitnące kwiaty irysów mogą mieć wszystkie kolory tęczy, a ich świeży aromat, przypominający fiołka pozyskiwany jest z dolnej części rośliny, czyli kłącza. Do produkcji pachnącej substancji wykorzystuje się 10 ton kłącza, które następnie suszy się i dojrzewa przez okres trzech lat. Z suchego produktu wytwarza się około 35 kg masła irysowego, następnie przetwarzanego w tak drogocenny absolut irysowy. Perfumiarze potrafią wydobyć z niego wysublimowane, przeróżne oblicza. Od metalicznej, papierowej, ziemistej woni, po akcenty drzewne i owocowe.

jasmin na perfumyReprezentujący rodzinę oliwkowatych – jaśmin, to prawdziwa ikona wśród kwiatowych składników. Rosnący w Afryce, Indiach i na południu Francji, delikatny biały kwiat, od niedawna jest nazywany królem olejków, tworząc w sen sposób z różą królewską parę. Eteryczny olejek o słodkim zapachu pozyskuje się z zebranych o świcie białych kwiatów. Należy je szybko poddać wytrząsaniu w kadziach, inaczej szybko utracą swój aromat. Aby uzyskać jeden gram absolutu jaśminowego, należy ręcznie zebrać osiem tysięcy białych kwiatków. Wysoce aromatyczne, zmysłowe olejki jaśminowe to nie tylko afrodyzjaki wykorzystywane przez uwodzicielki. Jaśmin posiada także zdrowotne właściwości kojące zmysły, napięcia i lęki.

Aromaty pozyskiwane z kwiatów to najczęściej wykorzystywane składniki w komponowaniu zapachów. Wonne możliwości kolorowych roślin pozwalają perfumiarzom tworzyć kompozycje owocowo-kwiatowe, szyprowo-kwiatowe czy cytrusowo-kwiatowe, na które decyduje się wiele osób. To dowód na to, że kwiaty są nie tylko pomysłem na prezent w czystej postaci, ale też wykorzystuje się je w wielu innych dziedzinach, właśnie po to, by otaczać się ulubionymi smakami i zapachami.