Kolory kwiatów - niebieski

Niebieski jest kolorem nieba, oceanu i jest to również kolor, który kojarzy się ze snem. Cechujący ciszę i spokój niebieski zapewnia odpoczynek zarówno dla ciała jak i umysłu, co spowalnia także nasze tempo przemiany materii. To kolor, który szczególnie lubią mężczyźni.

NIEBIESKI W KWIATACH

Pigment, który produkuje niebieski jest stosunkowo rzadki w świecie roślin, więc większość niebieskawych kwiatów to zazwyczaj fioletowe lub liliowe. Najbliżej czystej barwy jest irys niebieski. A najbardziej znane niebieskie kwiaty to: chaber górski, dzwonek okrągłolistny, hiacynt, hortensja ogrodowa, kosaciec, len, niezapominajka, orlik, tojad czy zawilec.

PRZESTRZENNIE

Niebieski nie przyciąga intensywnie naszego wzroku. A zatem obiekty w tym kolorze zdają się być lżejsze i odleglejsze niż inne.  Jasnoniebieski stwarza jednakże iluzję powiększenia. Gra tymi efektami wykorzystywana jest przy planowaniu ogrodów, zwłaszcza, gdy chcemy, by jedne rośliny były tłem dla innych.

HISTORIA POETYCKA

Niebieski Kwiat (niem. Blaue Blume) to także symbol romantyzmu. Stała za nim miłość, metafizyczna nieskończoność i nieosiągalne dążenie. Historia zaczęła się od użycia go przez Novalisa jako symbolu w niedokończonej powieści zatytułowanej Heinrich von Ofterdingen. Kontemplując spotkanie z nieznajomym młody Heinrich marzy o kwiecie niebieskim, którego widok przyciąga jego uwagę. Oto tłumaczenie tego fragmentu:
"(...) Co go jednak przemożnie przyciągało, był to wysoki, jasnoniebieski kwiat, który stał najbliżej źródła i dotykał go swymi szerokimi, błyszczącymi liśćmi. Wokół tego kwiatu rosły niezliczone kwiaty o wszelkich kolorach, a wspaniały zapach rozprzestrzeniał się w powietrzu. Nie widział nic innego, jak tylko ten niebieski kwiat, i przypatrywał mu się z niewysłowioną czułością. Ostatecznie chciał się do niego zbliżyć, gdy on zaczął się poruszać i zmieniać: liście stały się bardziej błyszczące i przytulały się do rosnącej łodygi, kwiat pochylił się do niego, a pośród płatków ukazała się delikatna (subtelna) twarzyczka." W niemieckim kwiat jest rodzaju żeńskiego, stąd to zauroczenie.

A na naszej stronie dla fanów niebieskiego, polecamy irysowy Bukiet Dużo Szczęścia. Będzie to idealny prezent dla mężczyzny np. na urodziny.