Tradycja dawania kwiatów

Mężczyzna wyciągający do kobiety rękę z bukietem to częsty widok. Ale czy wiecie, że kwiaty jako forma daru mają naprawdę długą i ciekawą historię? Mamy tak wiele okazji w całym roku i traktujemy wręczenie kwiatów jako coś oczywistego, ale czasem warto zastanowić się: dlaczego w zasadzie kwiaty?

Dajemy kwiaty z wielu różnych powodów: miłość, pamięć, przeprosiny, w celu wsparcia i po prostu bez powodu. Tradycja rozprzestrzeniła się na całym świecie, prawie w każdym kraju ma swoje uzasadnienie. Podobnie jak w przypadku wielu innych zwyczajów, pierwotna motywacja była zupełnie inna.
Tradycja sięga aż do czasów prehistorycznych, gdzie kwiaty często traktowano jako składnik mikstur medyków i zielarzy. Zanoszono je także znachorom, by pomóc im w kolekcjonowaniu zbiorów. Takie składanie wizyty z kwiatami trwa do dziś, choć ma inną intencję.

Z czasów nam bliższych wiemy, że praktyka dawania kwiatów rozkwitła w średniowieczu. W tym okresie ścisłe wytyczne kościoła mające na celu zapobieganie otwartemu i publicznemu okazywaniu uczuć pozwoliły kochankom pokazać emocje bez obaw, jeśli przekazano je poprzez kwiaty. Pary mogły także kodować wiadomości w ikebanach i wysyłać sobie nawzajem w ten sposób obszerniejsze wyznania miłości. W 1700 roku Karol II Szwecji wniósł do przesyłania kwiatów kolejny element dodając używanie języka kwiatów, który dotychczas był perskim zwyczajem. Język kwiatów szeroko stosowano w Turcji do wysłania wiadomości. Praktyka stała się tak wyrafinowana, że szyfrowano za pomocą przesłanego bukietu informacje wojskowe, podczas gdy wróg widział w nich tylko kwiaty. W świecie teatru, kwiaty stały się częścią tradycji i przesądów także w średniowieczu. Wierzono, że kwiaty obecne na scenie przynoszą pecha, chyba że zostały one podarowane na końcu spektaklu, wówczas przyniosą powodzenie sztuce.

Obecnie nie wysyłamy już wiadomości ukrytych w kwiatach, ale kwiaty na Walentynki mówią bądź co bądź więcej niż słowa. Przy zakupie kwiatów i prezentów,  polecamy naszą stronę internetową Poczta Kwiatowa, gdzie można dodatkowo dołączyć do bukietów ciekawe i urocze prezenty, jak słodycze, dobre wino czy biżuterię, co jest zwyczajem naszych czasów.