Jakie style we florystyce wyróżniamy?

Większość osób widzi jedynie to, co jest finalnym produktem, czyli gotową wiązankę. Florystyka to jednak nie tylko umiejętności manualne i zmysły estetyczne - to sztuka artystycznego układania kwiatów w różnorodne kompozycje. Najczęściej wyróżnia się trzy różne style we florystyce. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i - kto wie - może dowiesz się, który najczęściej wpada Ci w oko podczas poszukiwań bukietu idealnego.

Florystyka dekoracyjna

Florystyka dekoracyjna to jeden z najbardziej eleganckich stylów, który wspaniale sprawdza się przy okazji eleganckich spotkań i uroczystości. Jego głównym założeniem jest zestawienie kolorów i roślin w kompozycji z zachowaniem kształtu i proporcji złotego podziału. W tym przypadku, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych rodzajów wiązanek, liczy się symetria. Do stworzenia idealnej kompozycji w myśl florystyki dekoracyjnej używa się dużej ilości materiałów oraz działa się w taki sposób, aby kompozycja pięknie prezentowała się z każdej strony. Tworzone w ten sposób zestawienia zazwyczaj wpisuje się w figury geometryczne - nie tylko okrągłe i owalne, ale również trójkątne i kwadratowe. Materiały są dobierane pod kątem walorów estetycznych - poza naturalnymi elementami, w wiązankach mogą znajdować się sztuczne dodatki, takie jak na przykład kokardy, wstążki i figurki.

Florystyka wegetatywnaFlorystyka wegetatywna

Kolejnym, uwielbianym szczególnie przez miłośników wnętrz rustykalnych, stylem jest florystyka wegetatywna. Polega na stworzeniu układu zgodnego z pierwotnym sposobem rozrastania się roślin - kompozycje wykonane w ten sposób powinny zachowywać naturalne kierunki wzrostu, bieg pędu oraz wielkości poszczególnych kwiatów i liści. Należy unikać łączenia gatunków z różnych stref klimatycznych oraz dbać o to, aby w kompozycji nie pojawiały się żadne sztuczne elementy. Zamiast nich najlepiej wykorzystać piękno natury - korę, mech, kamienie, gałęzie. Kompozycje tego typu najlepiej wyglądają w prostych pojemnikach, skrzynkach lub płaskich naczyniach. W tym przypadku panuje pełna dowolność - zarówno w kwestii ilości materiału, jak i w kwestii rozmieszczenia go.

Florystyka formalno-linearna

Florystyka formalno-linearna to zdecydowanie najtrudniejszy z podstawowych stylów. W tym przypadku najważniejszy jest minimalizm i asymetria - nie ma tu jednak miejsca na przypadkowe dodatki i nieprzemyślane formy. Istotne jest to, aby korzystać z małej ilości materiału, ponieważ głównym celem florystyki formalno-linearnej jest wyeksponowanie linii i kształtów poszczególnych roślin. Pomiędzy pojedynczymi kwiatami powinna być zachowana spora odległość. Niepowtarzalnego stylu takim kompozycjom dodają również naczynia i wazony, w których poleca się je przetrzymywać - powinny cechować się wyszukanymi, niestandardowymi kształtami. Tak oryginalne dzieła sztuki najlepiej wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.

Jak widać, florystyka to sztuka, która wymaga ogromnej wiedzy i zmysłu artystycznego. Przy konkretnych stylach nic nie jest przypadkowe, a kompozycje stworzone z zachowaniem konkretnych zasad potrafią bezkonkurencyjnie ozdobić różne pomieszczenia.