Jakie kwiaty włożyć do butonierki?

Różne okazje mogą wymagać odpowiedniego wyglądu, zarówno u pań, jak i u panów. Jednakże w przypadku mężczyzn szczególną rolę odgrywa butonierka - to ten element ubrania, na który raczej nie stawia się w kobiecym wydaniu. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie męskiego garnituru. Przy doborze butonierki mogą się jednak pojawiać wątpliwości co do wyboru odpowiednich kwiatów. Na szczęście w tym artykule dowiesz się, jakie kwiaty do butonierki będą najlepszym rozwiązaniem.

Czym jest butonierka?

Nie wszyscy natomiast mogą kojarzyć pojęcie butonierki, choć z pewnością nie raz się z nią zetknęli. Butonierka to nic innego jak niewielki otwór znajdujący się po jednej stronie marynarki od garnituru, najczęściej lewej. Do pewnego czasu nie posiadała ona żadnego zastosowania, lecz obecnie wykorzystuje się ją w celu umieszczenia eleganckiego dodatku, jakim jest mały kwiatowy bukiecik. Często też w butonierkę wkłada się po prostu elegancką chusteczkę lub nawet jedno i drugie. Takie rozwiązanie najczęściej jest praktykowane w wyjątkowych okolicznościach, np. na jubileuszach czy weselach, a już w szczególności z butonierki korzystają panowie młodzi przygotowujący się do ślubu. 

Goździki jako klasyczny wybór

Kwiaty do butonierki przede wszystkim powinny być delikatne i nie o za dużym rozmiarze. Mają na siebie zwracać uwagę, lecz z drugiej strony nie mają przyćmiewać ubioru mężczyzny. Dlatego też najbardziej uniwersalny wybór stanowią tutaj goździki, najczęściej białe lub czerwone. To drobny kwiat idealny na różnorodne okazje, który ponadto jest trwały i z pewnością przetrwa bez wody całą imprezową noc. Goździk doda także nuty kontrastu do stylizacji i wyrazi pewność siebie mężczyzny. Pamiętajmy jednak o tym, aby kwiat w butonierce estetycznie wpasowywał się w całość ubioru. Pod żadnym pozorem z kolei nie powinno umieszczać się w niej sztucznych kwiatów (obecnie uważa się to za tzw. faux pas). Należy również wiedzieć, że kwiatów nie przypinamy do butonierki, a wkładamy je bezpośrednio w kieszeń. Aby jednak zabezpieczyć kwiat, możemy przypiąć go delikatnie od wewnątrz. 

Kwiaty zgodne z bukietem panny młodej

Jakie kwiaty do butonierki ślubnej będą z kolei dobrym rozwiązaniem? Choć goździki mogą być oczywiście tutaj równie trafnym wyborem, to jednak w pierwszej kolejności należy kierować się zasadą zgodności z bukietem panny młodej. Przyjmuje się, że kwiaty w butonierce oraz w bukiecie partnerki powinny być takie same. Bukiety ślubnej najczęściej składają się z białych kwiatów, takich jak: róże, piwonie, lilie, frezje czy gipsówki. Te same kwiaty powinny więc znaleźć się w butonierce pana młodego. Jednakże pamiętajmy, że nie w każdym przypadku zasada ta się sprawdzi. Dlaczego? Ponieważ zbyt drobny kwiat może zginąć w całej stylizacji mężczyzny, a zbyt duży kwiat u szczupłego pana młodego może wyglądać z kolei groteskowo. Zawsze więc starajmy się patrzeć całościowo. 

Wybór kwiatów do butonierki powinien więc być przemyślany i uwarunkowany okazją. Najlepiej jednak aby były to drobne i subtelne kwiaty, które bez problemu zmieszczą się w butonierce. Natomiast w przypadku okoliczności ślubnych bukiecik powinien być stworzony z tych samych kwiatów co bukiet panny młodej. Pamiętajmy, że stylizacje mężczyzny i kobiety muszą tworzyć spójną całość.