Jakie kwiaty nadają się do suszenia i jak je suszyć?

Z całą pewnością w trakcie Twojego życia zdarzały się okazje, kiedy dostawałaś piękne bukiety kwiatów. W takich momentach każda z nas pragnie zatrzymać tę chwilę na zawsze i nie pozwolić kwiatom zwiędnąć. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ każde cięte rośliny z czasem tracą swój piękny wygląd. Możesz jednak zatrzymać swój bukiet w formie uschniętych kwiatów, które jeśli będą traktowane w odpowiedni sposób, to mogą stanowić dekorację Twojego salonu czy sypialni jeszcze przez wiele miesięcy. Które kwiaty można suszyć? Jak suszyć rośliny cięte, aby nadal zachwycały swoim wyglądem? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Które kwiaty można suszyć? 

kwiaty do suszenia i jak je suszyćOczywiście nie wszystkie kwiaty można zasuszyć i wiele osób nad tym ubolewa, ponieważ nie mogą cieszyć się długo pięknymi kompozycjami. Najlepiej suszą się kwiaty, które zawierają mało wody, takie jak: kocanka, gipsówka, zatrwian, dziewięćsił, lawenda i trawy. Dobrym wyborem kwiatów, które chcesz suszyć, będą również anafalis perłowy, dmuszek jajowaty, driakiew gwiaździsta, gomfrena kulista, kocanki ogrodowe, lonas, lebiodka pospolita czy suchokwiat. Ciekawymi roślinami, które również możesz poddać procesowi suszenia, jest czarnuszka damasceńska, mak polny, miechunka rozdęta oraz miesiącznica roczna. Dobrze suszyć się również będą tawułki, ostróżki, tojady, celozje, jeżówki, liatry, piwonie, róże oraz hortensje. 

Suszenie kwiatów

Prawie każdy gatunek kwiatów potrzebuje odpowiednich warunków, aby ładnie zaschnąć i zatrzymać swoje żywe kolory. Hortensje i gipsówkę należy najpierw trzymać w wazonie z niewielką ilością wody - wtedy kwiaty będą stopniowo się suszyć. Rośliny o sztywnych pędach, np. zatrwian czy trawę pampasową można suszyć w pozycji pionowej, np. w wysokich wazonach na sucho, czyli bez dodatku wody. Niektóre rośliny można suszyć, wieszając je główkami do dołu, co da nam pewność, że pąki na pewno nie opadną. Bardzo powszechnym rodzajem suszenia kwiatów jest wsadzanie ich pomiędzy kartki zeszytu lub książki. Bezpieczniejszym sposobem na pewno jest suszenie kwiatów w zeszycie, ponieważ nie ryzykujesz, że zniszczysz strony i nie będziesz mógł już nic przeczytać, tak jak jest w przypadku książek. Pamiętaj o tym, że książka czy zeszyt musi być dość gruby, a dodatkowo powinny być obciążone przez inne książki lub po prostu coś ciężkiego. Jednymi z najczęściej wręczanych kwiatów są oczywiście róże i je też możesz zasuszyć! Najlepszym na to sposobem, jest suszenie na kratce w taki sposób, żeby pąki róż opierały się o druciki, a łodyżki swobodnie zwisały w dół. Kratkę możesz oprzeć o pudełko. Dzięki takiemu zabiegowi bukiet od Twojego ukochanego stanie się cudowną dekoracją sypialni lub salonu na dłuższy czas. 

Żywe kwiaty lepsze od suszonych? 

Niektóre osoby nie mogą się przekonać do suszonych kwiatów i nadal wybierają żywe, i to również jest w porządku, więc jeśli jesteś jedną z nich, to koniecznie wybierz jeden z poniższych bukietów: 

  • Bukiet Moulin Rouge - jest to najbardziej klasyczny bukiet, jaki można sobie wyobrazić, ponieważ składa się z 30 pięknych czerwonych róż przewiązanych wstążką o tym samym kolorze. 
  • Tulipany dla pań - ten bukiet będzie idealny dla miłośników tulipanów, ponieważ można w nim znaleźć białe oraz różowe kwiat właśnie tego gatunku, które dodatkowo są obwiązane piękną kremowo-fioletową rafią. 
  • Bukiet Słoneczne lata - jest to idealna propozycja dla osób, które kochają kolor żółty, ponieważ to on dominuje właśnie w tej kompozycji. Składa się z różnych kwiatów: róż, goździków, gerberów i margaretek, a całość prezentuje się naprawdę bardzo ładnie!  

Dekoracje w domu mogą mieć różną postać, a jednym z częstszych wyborów ludzi są różnego rodzaju kwiaty. Żywe rośliny dodają wnętrzu świeżości, a susz sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej rustykalny. W wyjątkowe momenty możesz udekorować podłogę lub meble potpourri, czyli suszonymi płatkami kwiatów, które zazwyczaj są z dodatkiem suszonych owoców. Takie połączenie sprawia, że pokój dodatkowo będzie pięknie pachnieć!