Ikebana - japońska sztuka układania bukietów

Układanie bukietów wcale nie musi być żmudnym i trudnym zajęciem. Jeśli poznamy odpowiednie techniki, możemy uczynić z tego coś naprawdę ciekawego. Sztuką, którą zdecydowanie warto poznać, jest ikebana - japońska sztuka układania bukietów. Poznajmy odpowiedź na to, na czym polega i jak możemy wprowadzić tę technikę w życie!

Skąd wzięła się ikebana?

Początek ikebany związany jest z buddyzmem - pierwsza wzmianka o tej sztuce została znaleziona w księdze buddyjskiej na początku VIII wieku. Technika ta była wykorzystywana na dworach japońskich cesarzy czy arystokratów. Na przestrzeni lat miała różny cel - początkowo jako ozdoba świątyń, potem element pałacu i ceremonii, a obecnie jako sposób na układanie bukietów i połączenie z naturą. 

ikebanaNa czym polega japońska sztuka układania bukietów? 

W ikebanie nie liczy się wyłącznie to, jak ułożymy kwiaty - równie istotne są takie elementy, jak estetyka, zamiłowanie do przyrody, symbolizm. Tutaj bierze się pod uwagę cały proces - wybieranie kolorów, dodatków, rodzajów kwiatów oraz ich ułożenie. Bukiety mają za zadanie nie tylko ładnie się prezentować, ale i przekazywać informacje o kruchości życia, roli natury, przemijaniu. Warto wiedzieć, że istnieje kilka stylów ikebany - rikka, seika, moribana oraz heika. Możemy wybrać, który z nich najbardziej nam odpowiada i według niego stworzyć swoją kompozycję. 

Niezbędne elementy ikebany 

Są rzeczy, bez których ikebana nie możesz się obejść, na przykład:

  • Naczynie - to, w co włożymy nasz bukiet, ma bardzo duże znaczenie, ponieważ od tego będzie zależeć reszta kompozycji. 
  • Materiały użyte przy dekoracji - zadbajmy, aby były one naturalne. 
  • Harmonia, estetyka - elementy muszą być ułożone zgodnie z kompozycją. 
  • Dodatki - oprócz kwiatów możemy dodatkowo wykorzystać gałązki czy trawy, które podkreślą związek z naturą. 
  • Minimalizm - chaos i nadmiar nie jest zgodny z filozofią ikebany, kierujmy się więc myślą minimalizmu. 

Warto postawić na coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Jeśli chcemy podarować komuś bukiet kwiatów, ułóżmy go zgodnie z ikebaną - dzięki temu nasz bukiet będzie wspaniale się prezentował. Poznanie tej techniki zdecydowanie okaże się przydatne!