Nagietek - październikowy kwiat

Wbrew pozorom, jesienią także można sadzić i pielęgnować kwiaty. Oczywiście nie wszystkie gatunki zniosą jesienną pogodę, dlatego w tym artykule przedstawiamy nagietek, który idealnie sprawdzi się w Twoim jesiennym ogrodzie.

Wszystko o nagietku

Nagietek, zwany także nagietkiem lekarskim, to niezwykle popularna roślina stosowana w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz jamy ustnej. Ma on właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Iran uważany jest za kraj jego pochodzenia. Nagietek jest rośliną jednoroczną. Wysokość kwiatów oscyluje pomiędzy 50-60 cm. Ponadto warto wskazać, że ma duże liście, owłosioną łodygę, a sam kwiat jest lepki w dotyku i wydziela balsamiczny zapach. Warto także wspomnieć, że nagietek jest także rośliną miododajną. 

Nagietek – uprawa

Z pewnością zastanawiasz się, jak uprawiać nagietki. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Otóż nagietek rośnie na lekkich i żyznych glebach, w związku z tym nie wymaga szczególnego podłoża, tak jak niektóre gatunki kwiatów. Nasiona Nagietka należy siać partiami, w rzędach oddalonych o 30-40 cm. Po 12 tygodniach od wysiania pojawiają się pierwsze siewki. W początkowej fazie wzrostu należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu oraz usuwaniu pożółkłych kwiatów. Zwróć także uwagę na fakt, że podlewanie nagietka zalecane jest jedynie w czasie długotrwałej suszy. 

Październikowe kwiaty

Nie samym nagietkiem człowiek (a raczej Twój ogród) żyje. Mimo że październik należy do jednych z zimnych miesięcy, to w swoim ogrodzie śmiało możesz posadzić także inne gatunki kwiatów. Oto najpopularniejsze gatunki:

  • nasturcje;
  • wrzosy;
  • astry;
  • dalie;
  • hortensje;
  • róże;
  • aksamitki.

Pamiętaj jednak, że decydując się na zasadzenie któregoś z wybranych gatunków, należy najpierw zapoznać się ze wszystkimi cechami poszczególnych kwiatów. Dowiedz się, jakiego podłoża potrzebują, aby prawidłowo się rozwinąć, czy nie przeszkadza im sąsiedztwo innych roślin, czy też po prostu nie masz na nie uczulenia. Te wszystkie cechy są niezwykle istotne podczas prac w jesiennym ogrodzie.

Jak zatem możesz zauważyć, pielęgnacja roślin nagietka nie jest wymagającym procesem. Jest to gatunek, który łatwo rośnie i nie wymaga niesamowicie dużej wiedzy na temat uprawy roślin w ogrodzie. W związku z tym również Ty możesz spróbować swoich sił.