Florystyka - wyjątkowa sztuka układania bukietów

Florystyka może uchodzić za specjalną dziedzinę sztuki artystycznej - z tą różnicą, że pracuje się w niej na żywym materiale, który ma w sobie już naturalne piękno. Tworzenie bukietów polega na złączeniu kwiatów w taki sposób, aby podkreślić i uwydatnić ich walory estetyczne.

W Japonii powszechnie uznaje się, że kwiaty zaczynają żyć dopiero wtedy, gdy nada się im właściwą formę i złączy w całość, czego często brakuje w naturalnie rosnących ogrodach. Sposób w jaki zostanie ułożony bukiet jest często uzależniony od dostępnych gatunków kwiatów, materiałów dekoracyjnych czy okazji, na którą kompozycja jest przygotowywana.

Niektóre odmiany kwiatów lepiej wyglądają, gdy jest ich wiele (zwykle są to drobne kwiaty), inne najlepiej prezentują się, gdy grają w kompozycji główną rolą, np. storczyki.

Bukiet powinien być dopasowany do okazji, gustu obdarowywanej osoby i uczuć, jakie kwiaty mają przekazać. Dla harmonii kompozycji, istotny jest dobór barw kwiatów.

Barwy bukietów

bukiet_sloneczny_1247_001Bukiety ton w ton to jednobarwne kompozycje, w których nawet pomimo zastosowania różnych gatunków kwiatów, dobiera się elementy w jednym kolorze.

Bukiety o barwach harmonizujących są to zestawienia o zbliżonych, dobrze dopasowanych kolorach np. żółć i pomarańcz. Są to barwy, które znajdują się obok siebie na palecie barw.

Odważne połączenia to barwy, które ze sobą kontrastują, ale pomimo tego pięknie się razem prezentują. Takimi kolorami mogą być np. żółć i czerwień. Intensywniejsze barwy są wtedy przez florystów umieszczane w centrum bukietu. Podstawowym wyznacznikiem kontrastów jest ułożenie barw naprzeciwko siebie w palecie. Kontrast stworzą także matowe kwiaty łączone z błyszczącymi wstążkami, koszami, dodatkami.

Kształt kwiatowej kompozycji

Kolejnym istotnym elementem jest dopasowanie kształtu, wymiarów i masy kompozycji. Formy podstawowe dla bukietów tworzą figury geometryczne. Powszechne są figury takie jak prostokąty, koło, trójkąty, ale również gwiazda, serce i krzyż.

Kompozycje kuliste (o kształcie koła, kuli) wywołują odczucie spokoju i łagodności. Mogą to być zarówno duże bukiety jak i małe bukieciki. Kule często stosowane są jako forma wiązanek ślubnych.

storczyk_finezja_elegancja_1005_001Bukiety stożkowe są bardziej przestrzenne, koncentrujące aktywność w wierzchołku. Najlepiej prezentują się w wolnej przestrzeni. Łączone z symboliką ideału, potęgi, siły i stabilności. Wykorzystywane często w kompozycjach podkreślających piękno pojedynczego kwiata.

Kompozycje układane na kształcie prostokąta mają równoległe linie, a ich krawędzie przecinają się pod kątem prostym. Formy te cechują się regularnością, ale ich odbiór może być różny. Płaskie i niskie kompozycje kojarzą się ze stabilnością i uspokojeniem, wysokie i cienkie - z dumą i zdecydowaniem.

Ważnym aspektem florystycznych dzieł są także dodatki. Suche gałązki, wstążki, kryzy a także koraliki dodają kompozycjom uroku.

kompozycja_wyrazy_uznania