Ikebana – co to jest? Jak zrobić swój japoński bukiet?

Istnieje wiele sposobów na to, aby ułożyć kwiaty i zrobić bukiet. Możemy kierować się własnymi preferencjami lub czymś się zainspirować. Jeśli pragniemy stworzyć wyjątkową kompozycję, wykorzystajmy zasady ikebany - japońskiej sztuki układania kwiatów. Sprawdź, na czym polega!

Czym jest ikebana?

Ikebana to słowo z języka japońskiego, które dosłownie oznacza “żyjące kwiaty”. Jest to też nazwa wyjątkowej sztuki układania kwiatów, które pochodzi z tego kraju. Tam jest postrzegana nie tylko jako sposób na ułożenie bukietu, ale też jako tradycja, która pozwala na refleksję nad kruchością i przemijaniem życia. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o ikebanie pochodzą już z pierwszej połowy VIII wieku. W ikebanie istotne jest to, aby ukazać piękno natury i szacunek do niej. Dlatego ważne jest zarówno odpowiednie ułożenie kwiatów, jak i ich dobór. Dobrze, aby dane gatunki współgrały ze sobą nie tylko pod względem kolorystyki, ale i symboliki. Co więcej, przygotowując bukiet, musimy dopasować do niego pasujące naczynie, które w tym wypadku też staje się częścią kompozycji.

Jak zrobić japoński bukiet?

Sami też możemy zrobić bukiet w japońskim stylu, jeśli tylko poznamy zasady ikebany. Najważniejsze jest to, aby kierować się zamiłowaniem do przyrody, harmonią oraz wyczuciem. W ikebanie nie ma miejsca na przesadę czy kicz. Z tego względu ograniczmy się do trzech gatunków roślin. Należy zwrócić uwagę na to, aby kwiaty tworzyły trzy linie - pierwsza z nich, czyli shin, ma odnosić się do nieba, druga, soe, to człowiek, a ostatnia, hikae, symbolizuje ziemię. W ten sposób możemy stworzyć znaczącą, interesującą kompozycję. Wybierając kwiaty do japońskiego bukietu, postawmy na gatunki takie jak chryzantemy, peonie, gerbery, róże, lilie, kalie, narcyzy czy irysy. Do ich dopełnienia będziemy potrzebować gałązki, na przykład sosny, świerku, głogu, ostrokrzewu lub bambusa. Świetnie sprawdzą się też trawy - mogą być to dekoracyjne gatunki, kłosy zbóż lub trzciny. 

Jeśli chodzi o naczynie, tutaj zwróćmy uwagę na to, aby było one wykonane w minimalistycznym stylu. Może być stworzone z materiału takiego jak glina, szkło czy plastik. Pasować będą różnego rodzaju misy, dzbanki, ale i kielichy czy wazony o nietypowym kształcie. Dobierając je, warto dopilnować tego, by naczynie uwydatniało pionowe części rośliny. Przed przystąpieniem do tworzenia bukietu musimy zaopatrzyć się w niezbędne elementy. Potrzebne będą nam ostre nożyczki oraz kenzan, czyli podstawowy dodatek w japońskiej sztuce układania kwiatów. Jest to specjalna podstawka z kolcami wykonana z metalu. Pełni ona funkcję poduszki, w którą wbija się rośliny. Dzięki niej możemy nadać roślinom upragniony kształt i ustabilizować je w naczyniu. Robienie bukietu w stylu ikebany zaczyna się właśnie od umieszczenia kenzanu w wybranym wcześniej wazonie czy misie. Jeśli zależy nam na tym, aby podarować komuś bliskiemu bukiet, możemy stworzyć go sami przy wykorzystaniu zasad ikebany lub skorzystać z usług sklepu Poczta Kwiatowa, dzięki któremu wiązanka trafi prosto do rąk ukochanej osoby! 

Ikebana, czyli japońska sztuka układania kwiatów przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy przepadają za harmonią i minimalizmem. Metoda ta idealnie wpasowuje się w japońską estetykę i pomaga tworzyć takie bukiety, które są subtelne, delikatne i uporządkowane. Będą wspaniałym dodatkiem do różnych pomieszczeń.