Dzień Ziemi - czy kupno kwiatów jest ekologiczne?

Kwiaty są jednym z najczęściej wybieranych prezentów na różnego rodzaju okazje, takie jak urodziny, święta, czy rocznice. Jednak czy kupowanie kwiatów jest ekologiczne? W dzisiejszych czasach, gdy dbanie o środowisko staje się coraz bardziej istotne, warto zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą zakup bukietu kwiatów. Tym bardziej że 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.

czy kupno kwiatów jest ekologicznePochodzenie i transport kwiatów 

Pochodzenie i transport kwiatów mogą mieć znaczący wpływ na środowisko naturalne. Pierwszą więc kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest emisja dwutlenku węgla. Kwiaty często są importowane z innych krajów, co wiąże się z transportem i emisją dwutlenku węgla. Im dalszy jest kraj pochodzenia kwiatów, tym większa będzie emisja CO2. Warto zatem wybierać kwiaty, które są dostępne lokalnie. Idealnym przykładem będą tutaj tulipany. Są one w Polsce bardzo często spotykane, dzięki czemu ich transport nie będzie dla planety szkodliwy. Co więcej, dostępnych jest wiele rodzajów bukietów z tulipanami, które zachwycą każdego! Podobnie róże są kwiatami typowo polskimi, zatem kupowanie bukietów róż także będzie dobrym wyborem. Nie zapominajmy też, że kupowanie kwiatów od lokalnych producentów wspiera lokalną gospodarkę

Opakowania 

Od tego jak pakujemy kwiaty, również zależy stan naszej planety. Przyjazne dla środowiska są opakowania papierowe i opakowania z recyklingu. Nie trudno się jednak domyślić że najlepszym rozwiązaniem jest brak opakowań. Kupowanie kwiatów bez opakowań nie jest trudne, ale wystarczy dobrze się do tego przygotować i przewieźć je w koszu lub wiaderku. Coraz popularniejsze są także opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych, które ulegają rozkładowi w naturalnych warunkach. Są one dobrym wyborem dla środowiska, ponieważ nie zanieczyszczają gleby ani wód gruntowych. Rzadziej można spotkać opakowania wielokrotnego użytku, takie, jak wiklinowe koszyki. Jest to jednak dobre i praktyczne rozwiązanie.

Przeznaczenie kwiatów 

Także przeznaczenie kwiatów może mieć znaczny wpływ na ekologię. Bez wątpienia należy wziąć pod uwagę to, czy kwiaty są cięte, gdyż uprawia się je wtedy w specjalnych warunkach. Warto, więc wybierać kwiaty cięte od lokalnych hodowców, którzy stosują ekologiczne metody uprawy. Kwiaty doniczkowe także są łatwe w uprawie ekologicznej, ponieważ nie wymagają dużych ilości nawozów i pestycydów. Ważne jest jednak, aby wybierać gatunki, które są dostosowane do warunków panujących w naszym klimacie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei kwiaty ogrodowe uchodzą za najbardziej ekologiczne, ponieważ rosną w naturalnych warunkach i nie wymagają intensywnego nawożenia oraz ochrony przed szkodnikami. Należy zatem wybierać gatunki, które są dostosowane do naszego klimatu i warunków glebowych, gdyż w ten sposób można uniknąć konieczności stosowania pestycydów

Dzień Ziemi jest okazją do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami i ich wpływem na planetę. Niemniej jednak kupowanie kwiatów jest korzystne dla środowiska. Po pierwsze, kwiaty są roślinami, które w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i uwalniają tlen. W ten sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu. Co więcej, kupując kwiaty, poprawiamy bioróżnorodność i zachęcamy do uprawy różnorodnych roślin, a tym samym wpływamy na stan środowiska naturalnego.