Ładne i smaczne - czyli słów kilka o kwiatach jadalnych

Ładnie pachną, wyglądają, służą głównie do ozdoby. Najczęściej kojarzone z bukietem, doniczką czy kolorową rabatą w ogrodzie. Coraz częściej, szczególnie w restauracjach można spotkać się z kwiatami nie tylko w wazonie, ale i na talerzu. Poniekąd kwiaty je się nieświadomie, spożywając popularny brokuł czy kalafior. Wielu zwolenników ma również konfitura z dzikiej róży. Skoro są tak uwielbiane, może warto spróbować innych propozycji?

jam-74320_960_720Wraz z wiosną, nadszedł również sezon kwiatowy. Kwiaty jadalne w początkowej fazie rozwoju są najlepsze do spożycia - zdrowe i świeże. Zbiory kwiatów nadających się do spożycia można podzielić na dwie pory roku - wiosnę i lato. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia polecane są fiołki, stokrotki oraz kwiaty drzew owocowych.

Im cieplej, tym wybór staje się większy. Latem można upolować kwiaty bratka, bzu, koniczyny. Oczywiście nie należy zapominać o popularnych płatkach róż. Natomiast cukinia, dynia, zielony groszek oraz fasolka szparagowa okazują się jadalnie nie tylko pod postacią warzyw, ale też kwiatów.

Płatki róż na talerzuZaczynając kulinarną przygodę z kwiatami, należy do niej podejść bardzo ostrożnie, ponieważ organizm może okazać się uczulony na dany kwiatostan. Początkowo mogą służyć jako ozdoba dania czy talerza. Dodadzą nowych kulinarnych smaków, staną się inspiracją do dalszych pomysłów w kuchni. Warto hodować kwiaty w domu, przez co staną się nie tylko ozdobą w czasie posiłku. Piękny wygląd i zapach będzie wpływał pozytywnie na samopoczucie domowników.

Z pewnością najlepiej jest posiadać własną, nawet najmniejszą hodowlę, do której nie mają dostępu zwierzęta. Kwiaty jadalne nie mogą być pryskane nawozami sztucznymi. Wiarygodnym źródłem pozyskiwania kwiatów jadalnych będą dzikie łąki lub pochodzące z uprawy ekologicznej. Do spożywania nie nadają się kwiaty kupowane w kwiaciarniach oraz te które rosną w niesprzyjających warunkach, na przykład przy drogach i na zanieczyszczonych terenach.

StokrokiOprócz wskazówek dotyczących pozyskiwania kwiatów jadalnych, należny zwrócić uwagę na te, które są trujące. Nie należy używać ich do dekoracji, ani do jedzenia. Należą do nich piękny rododendron, groszek pachnący oraz hiacynt, hortensja, konwalia, krokus, żonkile i narcyzy. W ich przypadku zaleca się tylko ich podziwianie.

Praktyka jedzenia kwiatów wzrasta, głównie dlatego, że kwiatowe dekoracje na talerzu są przyjemne dla oka. Przekonując się do ich spożywania można zacząć od pojedynczych kwiatów lub konfitur. Z czasem, z pewnością ich smak okaże się przyjemną odmianą warzyw czy owoców. Zanim jednak dokona się decyzji dotyczącej spożywania kwiatów, tak jak w przypadku grzybów, należy zachować szczególną ostrożność i uzyskać szczegółowe informacje na temat danej rośliny.