Tulipan - kwiat wielu znaczeń

Wraz z początkiem stycznia każdego roku rozpoczyna się tulipanowe szaleństwo. Nic dziwnego, w końcu tulipany stały się urokliwym symbolem nadchodzącej wiosny, a niemal każdy w środku zimy pragnie poczuć choć w minimalny sposób atmosferę pory roku, w której wszystko budzi się do życia. Tulipany, choć obecnie są kojarzone są z Holandią, której są symbolem narodowym, tak naprawdę nie wywodzą się z tego regionu. Pochodzą one ze Środkowej Azji, gdzie występowały jako dzikie rośliny. Swym pięknem urzekły przede wszystkim Turków, którzy postanowili sprowadzić je do swoich ogrodów i otoczyć je opieką.

HolandiaDawniej tulipany były używane do zdobienia ceramiki, przedmiotów codziennego użytku, a także tkanin. Sama ich nazwa wywodzi się tureckiego turbana, prawdopodobnie dlatego, że Turcy z wielkim zapałem pielęgnowali te kwiaty. Parę wieków później tulipany trafiły do Holandii, w której rozgościły się na dobre. To tu zaczęto uprawiać coraz to nowsze odmiany, przez co kwiaty te stawały się jeszcze bardziej pożądane przez miłośników kwiatów. Wtedy zamożni Holendrzy byli w stanie wydać niemal fortunę za kilka cebulek niezwykłych odmian tulipanów, co dziś staje się trudne do pojęcia.

Współcześnie, również można wybierać spośród niezliczonych odmian, prawie w całej palecie barw. W Polsce zaś największą popularnością cieszą się żółte tulipany, kojarzone z ciepłymi promieniami słońca. Największym zainteresowaniem cieszą się te o długich, zamkniętych kielichach. Popularne są również te w kolorze ognistej czerwieni czy odmiany dwukolorowe.

Bukiet Radosne chwileZe względu na swoją barwę, tulipan o danym kolorze ma inną symbolikę. Jedynym wspólnym akcentem jest czarny środek tego kwiata, będący symbolem serca zakochanego zaciemnione gorącą namiętnością. Moc, entuzjazm, a nawet pożądanie symbolizują tulipany w odcieniu pomarańczy, z kolei tym w odcieniu żółtym przypisuje się inne znaczenie ? radość, pogodne myśli i szczęście. Chcąc wywołać uśmiech na twarzy czyjejś osoby to właśnie żółte najlepiej się nadają.

Wśród tulipanów można znaleźć także odmiany w kolorze białym, które są symbolem czystości. Podarowane drugiej osobie są wyrazem szczerych intencji oraz prośbą o przebaczenie. Tulipanami, które zauroczą niemal każdego są te w kolorze różowym. Wręczając go pokazuje się wielki sentyment oraz troskę o tę osobę. Z kolei fioletowe tulipany są uosobieniem wspaniałości i królewskiej władzy.

Bukiet Zakochane TulipanyOstatnim i najbardziej popularnym tulipanem jest ten o zabarwieniu czerwonym. Oznacza on przede wszystkim namiętną i prawdziwą miłość. To właśnie z tym kolorem tulipana łączy się pewna piękna turecka legenda. Opowiada ona o miłości dwojga ludzi ? Księcia Farhada i przepięknej dziewczyny o imieniu Shirin. W momencie, gdy Książe dowiaduje się, iż jego ukochana została zamordowana nie chce już dłużej żyć. Przepełniony żalem w sercu galopuje nad urwiskiem i zabija się, a z każdej jego kropli krwi wyrasta piękny, czerwony tulipan. Ta wspaniała legenda nadaje czerwonym tulipanom znaczenie doskonałej i pięknej miłości.

Warto zatem pamiętać co symbolizują konkretne kolory, gdyż wręczając bukiet tulipanów łatwiej i trafniej będzie oddać uczucia, jakimi darzy się drugą osobę.