Przedsmak nadchodzących Świąt - Mikołajki

Nastał grudzień. Nie bez powodu miesiąc ten jest dla wielu, zarówno dzieci jak i dorosłych, ulubionym w całym roku. Już pierwsze dni nadają magicznego nastroju wszystkiemu dookoła. Ulice, wystawy sklepowe i domy są pięknie przystrojone w świecidełka, choinki i biały puch ? te dekoracje już na dobre dają znać o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Dniem, który jest ich miłym przedsmakiem są Mikołajki, obchodzone zawsze 6 grudnia. To właśnie wtedy, zarówno małe jak i duże łasuchy, wyczekują słodkości w miejscach, które, według tradycji, specjalnie przygotowuje się na tę okazję.

Najbardziej charakterystycznymi kolorami w okresie przedświątecznym iGwiazda-Betlejemska-300x300świątecznym jest czerwień i zieleń, które otulają niemal każdy zakątek. Są zauważalne we wszelkich świątecznych ozdobach, a także w kwiatach ? najlepszym tego przykładem są Poinsencje, zwane Gwiazdami Betlejemskimi. W czerwieni jest także sam strój Mikołaja, który, jak głosi legenda, w nocy z 5 na 6 grudnia przychodzi do domów w czapce z pomponem i zostawia najmłodszym słodkości i upominki w postaci drobnych zabawek i pluszaków, podobnych do tych, jakie znajdują się na stronie Poczty Kwiatowej?.

W zwyczaju tym, Mikołaj odwiedzający dzieci prezenty pozostawiał w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Mógł je umieścić pod poduszką, w bucie czy w skarpetach - dziś nadal praktykuje podrzucanie mikołajkowych podarunków do tych ?kryjówek?. Dzięki temu poranne odkrywanie tych niespodzianek sprawia tak wiele radości.

santa-clauses-1101211_640Złocone orzechy, pierniki czy jabłka były niegdyś głównymi prezentami od Mikołaja. Dziś przybierają one nieco inną formę - są nimi czekoladki, figurki w kształcie Mikołaja, bałwana czy reniferów.

Mikołajki nie są jednak zwyczajemmile_chwile obchodzonym jedynie przez najmłodszych. Również dorośli nie odmawiają sobie mikołajkowych słodkości. Często też wcielają się w rolę Świętego Mikołaja i obdarowują nimi swoich najbliższych. W te sposób chcą sprawić im niespodziankę, która nie tylko rozpromieni ich twarze, ale także będzie przypominać błogie chwile dzieciństwa, kiedy to sami trudzili się czyszczeniem butów w przeddzień Mikołajek. Dziś, wszyscy dorośli mogą być nowoczesnymi Mikołajami wysyłając bliskim słodki upominek na odległość. W tym zadaniu z przyjemnością pomaga kwiaciarnia internetowa oferując pomysłowe prezenty, które osłodzą ten grudniowy dzień.

Na tych parę dni przed 6 grudnia Mikołaj ma zatem ręce pełne roboty, gdyż musi zdążyć przygotować wszystkie upominki. Jednak po tym pracowitym dniu z pewnością wróci do siebie, do Laponii, gdzie mieszka razem z pomocnymi elfami. Nawet, jeśli informacja ta nie jest to do końca potwierdzona, czy nie jest przyjemnie wierzyć w to, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje? :)