Kryształowe Zwierciadła 2016 rozdane

W poniedziałek 6 czerwca już po raz dwudziesty pierwszy Wydawnictwo Zwierciadło uhonorowało wybitne osobowości ze świata nauki, kultury i sztuki, dla których ważne są nie tylko osiągnięcia, ale przede wszystkim humanistyczne idee, którymi się kierują. Bukiety dla laureatów z przyjemnością przygotował zespół florystów Poczty Kwiatowej.

W tym roku Kryształowe Zwierciadła dla „ludzi dialogu - tych, którzy łączą, a nie dzielą” otrzymali: Agata Kulesza za aktorstwo najwyższej próby, które sprawia, że grane postaci stają się wiarygodne, pokazują prawdę o nas samych i budzą w nas żywe emocje; Andrzej Stasiuk za wielkie pisarstwo skupione na małych światach, za kreowanie różnorodnych obrazów polskiej rzeczywistości odchodzącej w zapomnienie; Pożar w Burdelu za skuteczne rozniecenie pożaru na trudnopalnym polskim gruncie, za wskrzeszenie najlepszych polskich tradycji kabaretowych, ożywionych we współczesnej stolicy oraz Olga Malinkiewicz za naukowe osiągnięcia, biznesowe projekty oraz życiową siłę. Za odwagę w wyborze trudnej zawodowej i życiowej drogi oraz za konsekwencję w realizowaniu założonych celów.

Nagrodę Specjalną odebrała wokalistka jazzowa Urszula Dudziak za głos, który rozbrzmiewa na całym świecie, rozsławiając przy tym dobre imię Polski. Za witalność, energię, optymizm oraz inspirowanie ludzi do działania i pozytywnego nastawienia do życia. Natomiast po raz pierwszy Nagrodę Specjalną przyznaną przez redakcję dla instytucji, otrzymało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce za wkład w utworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, uznanego za najlepsze muzeum Europy, które jest jednocześnie znakomitym przykładem idei dialogu. Stowarzyszeniu ŻIH udało się przez kilkanaście lat skonsolidować wokół projektu MUZEUM różnorodne środowiska, dzięki czemu powstało miejsce upamiętnienia tysiącletniej historii polskich Żydów, łączące ludzi odmiennych narodowości, kultur, religii i pokoleń.

Podczas uroczystego wieczoru zostały po raz dziewiąty wręczone Kryształki Zwierciadła - nagroda przyznawana przez czytelników magazynu „Zwierciadło” młodym talentom na miarę kryształu. To wyróżnienie dla osób, które mają już w swoim dorobku pierwsze interesujące projekty, pomysły i wciąż się rozwijają. Tegoroczny plebiscyt całkowicie zdominowały kobiety: Honorata Martin, artystka multimedialna, absolwentka gdańskiej ASP; dr Martyna Molak-Tomsia, biolożka, badaczka zajmująca się wykorzystaniem i analizą kopalnego DNA; Wiktoria Nowak, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, zwyciężczyni Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015; Joanna Reczek-Szwed, prezeska lubelskiej fundacji „Sztukmistrze”, z wykształcenia filozofka i germanistka; Eliza Rycembel, aktorka, znana m.in. z filmów: „Obietnica” Anny Kazejak, „Niewinne” Anne Fontaine, „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego i musicalu „#Wszystko gra” Agnieszki Glińskiej.

Laureatką nagrody głównej została Joanna Reczek-Szwed. Dzięki fundacji Sztukmistrze, której przewodzi, nasz kraj jest dziś uważany za jeden z prężniej rozwijających się ośrodków nowego cyrku, zwanego też cyrkiem etycznym, bez udziału zwierząt. Fundacja ma na koncie organizację ogromnych, cieszących się międzynarodową sławą wydarzeń, takich jak odbywający się podczas wakacji w Lublinie Carnaval Sztuk-Mistrzów. Codzienna praca fundacji to przede wszystkim warsztaty z podopiecznymi, między innymi z seniorami i z dziećmi, także tymi z rejonów o utrudnionym dostępie do kultury.

Galę uświetnił koncert Dawida Podsiadło, młodego utalentowanego 23-latka, który w ciągu trzech ostatnich lat wydał trzy znakomite albumy i wystąpił na największych polskich festiwalach muzycznych.

Tegoroczną galę Kryształowych Zwierciadeł poprowadził duet: redaktor naczelna „Zwierciadła” Katarzyna Montgomery i Artur Andrus, od dwóch lat stały felietonista magazynu. W wydarzeniu wzięli udział znakomici goście, m.in.: Janusz Gajos, Krystyna Kofta, Henryka Krzywonos-Strycharska, Sylwia Chutnik, Katarzyna Bonda, Krzysztof Zanussi.