Kolorystyka świątecznego stołu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Podczas gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, zimowa aura daje się we znaki, w domowym zaciszu ludzie zasiadają do wieczerzy. Przy stole suto zastawionym potrawami, wśród akompaniamentu staropolskich kolęd i pastorałek, cieszą się obecnością bliskich. Warto sprawić, by ten czas stał się magiczny, napełniał nas spokojem i harmonią. W świąteczną atmosferę wprowadzi nas bożonarodzeniowy wystrój domu, którego najważniejszym elementem stanie się nie tylko pachnąca choinka, ale też stół wigilijny.

Oprócz potraw istotną rolę odgrywają na nim barwy, bowiem to one jako pierwsze przyciągają wzrok. Jaką kolorystykę wybrać więc dekorując stół świąteczny? Z pewnością zależy to od upodobań członków rodziny, ale paletą dominującą jest połączenie czerwieni, bieli, srebra i złota. Obrus powinien być biały, choć idealnie sprawdzą się także delikatne złote i srebrne zdobienia, które nadadzą mu elegancji i przełamią nieco klasyczny charakter. Większe pole do popisu znaleźć można przy wyborze serwetek i świec - one również powinny być nieodłącznym elementem wystroju świątecznego stołu. Świąteczny stół może błyszczeć, dlatego dozwolone jest użycie brokatów. Nie może też zabraknąć na nim świec, które dodadzą uroku całej aranżacji. Feerię barw dopełnią również kokardki i wstążki.

dekoracje na stol wigilijny

Wybór kolorów nie powinien być przypadkowy, ponieważ każdy z nich posiada swoją symbolikę. Zieleń choinki jest odzwierciedleniem zdrowia i narodzin. Czerwień oznacza energię witalną i ciepło, z kolei biel kojarzy się z radością i zwycięstwem. Dobrym wyborem będzie również fiolet, którego barwa wiąże się z nawróceniem i pokutą. Biały obrus ożywić mogą także odcienie błękitu, które napełnią spokojem i odświeżą świąteczne aranżację.

Ozdabiając stół warto pójść o krok dalej i spróbować przygotować samodzielnie kilka ozdób. Nie tylko wprowadzi nas to pełniej w atmosferę świąt, ale także umocni więź z rodziną, którą warto zaangażować do pomocy. Samodzielnie wykonane makaronowe aniołki i stroiki wyglądające jakby oprószone śniegiem, dodadzą charakteru i będą idealnym uzupełnieniem stołu. Wspólne poszukiwanie inspiracji z pewnością sprawi satysfakcję wszystkim domownikom.

dekoracja swiatecznego stolu

Dopełnieniem stołu będą także żywe kwiaty. W okresie Bożego Narodzenia prym wiedzie gwiazda betlejemska, choć warto sięgnąć również po gałązki świerku i szyszki, a także orzechy i owoce, z których stworzyć można piękne stroiki świąteczne, napełniające dom zapachem lasu. Dobrą alternatywą dla poinsecji będą także gałązki cisowe. Elementy dekoracyjne powinny zajmować centralne miejsce na świątecznym stole. Nie może nad nim zabraknąć zawieszonych gałązek jemioły, która symbolizuje dostatek i życie.

Warto skupić uwagę także o innych dekoracjach w domu, a mianowicie o przygotowanie świerkowych girland, świeczników czy wieńca. Najważniejsza jest jednak choinka. Zgodnie z tradycją drzewko powinno być żywe i przyozdobione kolorowym łańcuchem, lampkami i bombkami. Na jej szczycie powinna znaleźć się gwiazda, będąca odzwierciedleniem tej, którą ujrzeli Mędrcy nad Betlejem.

choinka

Boże Narodzenie jest okresem kojarzącym się z czasem spędzonym wśród najbliższych. Zapachy potraw, witryny sklepowe, pięknie przyozdobiona choinka wprowadzają wszystkich dookoła w dobry nastrój. Ważnym elementem jest także wystrój domu, który ma na celu ocieplenie wnętrza i wprowadzenie w uroczystą atmosferę. Przy wyborze świątecznych dekoracji warto pamiętać, by zachować spójność barw, a z pewnością święta staną się magiczne.