Badania na Harvardzie: Na pobudkę - kwiaty!

Najnowsze doniesienia z Uniwersytetu Harvarda potwierdzają: kwiaty to wybawienie dla porannych maruderów! Uczestnicy niezależnych badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Harvarda  przyznali, iż czuli się "co najmniej pozytywnie", a już na pewno bardziej szczęśliwie w porannych godzinach, jeżeli pierwszą rzeczą, na której skupiali swój wzrok zaraz po przebudzeniu, były kwiaty.

"Okazało się, co jest dość niezwykłe, iż ludzie, u których w porannym rytuale znajdowało się patrzenie na kwiaty, wydawali się wyskakiwać wprost ze swych łóżek, ponadto pozytywny nastrój oraz uczucia szczęścia, przyjaźni i ciepła manifestowały się u nich jeszcze na długo później w ciągu dnia, to istny fenomen"- przyznaje Dr Nancy Etcoff .

Poczta Kwiatowa

Dr Etcoff odwołuje się tu do uczestników badania, u których wazon z kwiatami ustawiony był w często uczęszczanym pokoju, sami badani zaś oznajmili, iż szczególnie przyjemnym wydawał im się widok kwiatów zaraz po przebudzeniu, np. w kuchni. W ostateczności dowiedziono, że kwiaty mają pozytywny wpływ na emocje domowników, zmniejszając uczucie niepokoju, wzmagając natomiast empatię. Ciekawostką też jest to, że w wynikach podkreślono "sporą ilość pozytywnej energii" utrzymującą się przez cały dzień, uzyskiwaną z samej tylko obecności kwiatów w pomieszczeniach. ?Gdy zaczynamy dzień radośnie, jest bardzo prawdopodobne, że nasz nastrój przeniesie się na innych, że zarażą się oni od nas niejako pozytywną energią . Ponadto kuchnia jest miejscem, gdzie rodzina zwykle zbiera się rano, wyobraźmy sobie więc, jaką różnicę sprawia zaczęcie dnia z pozytywnym nastawieniem. "- mówi Etcoff.

Sztuczka na osiągnięcie pozytywnego nastroju dzięki kwiatom


Kuchnia jest wymarzonym miejscem na kwiaty, nie tylko ze względu na swą "rodzinność". To także najłatwiejszy dostęp do bieżącej wody! Mamy absolutną dowolność w ustawieniu wazonu, np. : na stole jadalnym, blatach, parapetach...


Oto kilka rad dla eksperymentów z kwiatami w kuchni :

  • Małe kwiaty przycinajmy krótko, umieszczajmy je natomiast w nietypowych pojemnikach, takich jak ozdobne butelki po winach, puszki po herbatach, słoiki czy puste solniczki.
  • Dla osiągnięcia słonecznego efektu poranka, wstawmy do wazonu kilka pomarańczowych gerber.
  • Aby widok kwiatów zapierał natomiast dech, wybierzmy jeden rodzaj kwiatów o różnych kolorach, ważne, aby było ich dużo. Umieszczamy je w kilku dużych słojach, dzbankach bądź pojemnikach . Liście znajdujące się pod powierzchnia wody ucinamy. Do tego celu wybierzmy np. : czerwone i purpurowe róże. Kwiaty w kuchni i ich nietypowe aranżacje to także świetny początek rozmowy z naszymi gośćmi !