Zapachy pobudzające zmysły

Wydawałoby się, że ludzie oceniają świat przede wszystkim zmysłem wzroku. Na postrzeganie otoczenia mają znaczący wpływ również inne zmysły. Jednym z najbardziej czułych jest węch. To za pomocą nosa można wyczuć wiele substancji chemicznych z otoczenia i analizować je ? mniej lub bardziej świadomie. Węch pozostaje jednak zmysłem bardzo subiektywnym i może w kategoryczny sposób zakwalifikować zarejestrowaną substancję.

Warto zatem otaczać się przedmiotami wyglądającymi nie tylko pięknie, ale również przyjemnie pachnącymi. Odpowiednio dobrana woń w pomieszczeniu może mobilizować, dodawać energii i relaksować. Zapachy mają niewątpliwy wpływ na samopoczucie człowieka. Niektóre z nich rodzą indywidualne skojarzenia, inne są dla odbiorcy nowe i potrafią go zaintrygować. Chcąc więc podzielić się przyjemnością z najbliższymi, warto choćby na etapie dawania prezentów rozważyć nie tylko kwestie wyglądu, ale też zapachu.

604_kompozycja_z_hiacyntow_7102_001Oczywistym zapachem przywodzącym najmilsze skojarzenia są przede wszystkim kwiaty. Róże, konwalie, fiołki, hiacynty... Ich subtelna woń uspokaja, relaksuje i wprowadza w dobry nastrój. Nie da się podważyć argumentu, że kwiaty pachną intrygująco i ich aromatowi nie równa się żadna inna woń. Nie ma nic bardziej przyjemnego, niż unoszący się w powietrzu zapach hiacyntów na początku wiosny. Podobnie działają konwalie, które kwitną w maju. Ich woń jest na tyle intensywna, że potrafi wypełnić cały dom, otulając go charakterystycznym zapachem. Miłe wspomnienia może przywołać także zapach fiołków. Kwiatowe zapachy są na wyciągnięcie ręki, a dostarczenie prezentu w postaci bukietu kwiatów może być doskonałym sposobem na podarowanie pachnącej niespodzianki.

Jednym z najsłodszych i rodzących najprzyjemniejsze skojarzenia aromatów jest zapach czekolady. Dodaje on energii do działania i radości życia. Czekolada subtelnie rozluźnia, więc nawet wdychając aromat czekolady, z łatwością można pozbyć się z zasięgu myśli trapiących problemów i zmartwień. Gwarantuje ona poprawę nastroju i daje poczucie szczęścia. Co więcej, czekolada traktowana jest jako afrodyzjak, a osobom poddanym jej aromatowi, częściej przechodzą przez głowę romantyczne myśli. Z drugiej strony, zapach czekolady wyostrza apetyt nie tylko na miłość, ale również na jedzenie, o czym wiedzą właściciele wielu kawiarni i restauracji.

Eleganckie czekoladki trufloweWiększość ludzi nie wyobraża sobie rozpocząć poranka bez silnego aromatu kawy. Jest to swego rodzaju pomoc w zaplanowaniu rytmu dnia i sygnał dla mózgu, że czas rozpocząć działania. Kawa pobudza i ułatwia koncentrację, stąd jest nieodzowna dla każdej aktywnej osoby. Zapach kawy jest - zdaniem niektórych - najpiękniejszym aromatem na świecie. Stąd też, w celu odstresowania i zyskania nowych sił, warto przynajmniej zaczerpnąć obłędnego zapachu niezmielonych ziaren kawy.

Kawa, czekolada, kwiaty ? zapachy te kuszą, pobudzają i urzekają. Szczególnym przykładem są kwiaty, które potrafią oczarować i zachwycać zarówno pięknem i delikatnością płatków, a także swym zapachem. Obdarowanie drugiej osoby pojedynczym kwiatem lub bukietem z pewnością będzie miłym gestem. Zapach kwiatów to aromat, który romantycy powinni dopisać do swojej listy. Bo kto powiedział, że przez nos nie trafi się do serca...?