W maju jak w raju - słów kilka o konwaliach majowych

W maju jak w raju ? trudno się nie zgodzić z tymi słowami, bowiem maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w ciągu roku. Istnieją opinie, że maj jest miesiącem specyficznym - pachnie inaczej. Prawdopodobnie ma to związek z pogodą. Pogodne dni i coraz cieplejsze noce wpływają na przyrodę, która zielenieje i przyjemnie pachnie.

Kwitnące w maju kwiaty pięknie przyozdabiają ogrody. Urzekają barwami i wonią. Tulipany, stokrotki, narcyzy i aromatyczne hiacynty. Jednakże najbardziej charakterystycznym kwiatem kwitnącym w maju jest konwalia. Delikatność śnieżnobiałych dzwoneczków i uroczy intensywny zapach podczas majowych dni zasługują na odrobinę więcej uwagi.

konwaliaKiedyś nazywana lilią z doliny, aktualnie konwalią majową. Jest symbolem niewinności odrodzenia, zakochanych, a przede wszystkim wiosny. Zgodnie z historią pochodzącą z dworu Karola IX, z 1561 roku ? Konwalia majowa jest symbolem 1. maja, a więc Dnia Pracy we Francji. Tego dnia na francuskim dworze nakazano obdarować ?na szczęście? pachnącą gałązką wszystkie damy dworu. Do dziś Francuzi obdarowują kobiety konwaliowymi bukietami. Warto też wspomnieć, że od 1982 roku, konwalia jest kwiatem narodowym Finlandii.

Konwalia majowa ma zastosowanie w kosmetyce oraz używana jako aromatyczny składnik perfum. Ma także właściwości lecznicze, stosowana jako składnik leków nasercowych, działa uspokajająco. Oprócz zastosowań praktycznych dla zdrowia i urody jest również traktowana jako element ozdobny. Jak każdy kwiat pięknie prezentuje się w wazonie, a przy tym roztacza niesamowitą woń.

konwalie majoweNadchodzący maj może być pretekstem do podarowania bliskim bukietu konwalii ?na szczęście?. Mały bukiet tych kwiatów może sprawić komuś ogromną radość. Kwiaty te są przede wszystkim symbolem niewinności, a ich delikatność doskonale nadaje się jako komunijny czy ślubny upominek. Często Panna Młoda decyduje się na tego typu wiązankę ślubną lub jako elementy ozdobne lokalu, w którym odbywa się przyjęcie, co podkreśla moment wyjątkowej chwili w życiu Państwa Młodych.

Kwiaty bez okazji uszczęśliwiają podwójnie, ponieważ są niespodzianką. Warto niczym Karol IX czy obywatele Francji zrobić przyjemność bliskim i podarować pachnące dzwoneczki konwalii. Radość na twarzy bliskich osób z pewnością będzie ogromna. Maj ma 31 dni, a każdy z nich można celebrować gałązką pachnących lilii z doliny.