Powiew wiosny, czyli piękne tulipanowe kompozycje

Choć w kalendarzu nadal panuje zima, pojawiają się już pierwsze wiosenne akcenty, które umilą oczekiwanie na cieplejszą porę roku. Mowa tu oczywiście o tulipanach, które nie tylko wspaniale wyglądają i pachną, ale także wywołują szerokie uśmiechy na twarzach obdarowywanych.

różowybukietTulipany - jedne z najbardziej wiosennych kwiatów

Tulipany należą do jednych z najbardziej znanych roślin. Cieszą się popularnością, zarówno wśród ogrodników, ze względu na łatwość ich pielęgnacji i zasadzenia cebulek, lecz również pięknie wyglądają ścięte w wazonach. Pomimo, że kojarzone są przede wszystkim z Holandią, to ich ojczyzną jest Turcja, gdzie okres panowania sułtana Ahmeda III nazywany jest “wiekiem tulipanów”. Motyw tych kwiatów pojawia się na wielu wytworach ceramicznych, a także na freskach zdobiących świątynie. Zastanawiać nas może jednak, jak w takim razie trafiły one do Niderlandów. Na początku XVII wieku zyskały niezwykle wielką sławę wśród europejskich wyższych sfer, które potrafiły zapłacić równowartość budynku za kilka cebulek tulipanów. W 1634 roku wielu Holendrów poczyniło inwestycje w tulipany, przez co zostały rozsławione w całym kraju, którego do dzisiaj symbolem rozpoznawczym są tulipanowe pola.

Kolorowe kompozycje z tulipanów

Ze względu na okres, w którym tulipany pojawiają się w kwiaciarniach, zazwyczaj podarowywane są z takich okazji jak Dzień Babci, Dzień Dziadka, czy Dzień Kobiet. Kompozycje z tych kwiatów jednak świetnie sprawdzają się także jako imieninowy czy urodzinowy podarunek. Warto jest znać symbolikę konkretnych kolorów, aby nie zaliczyć towarzyskiego faux pas. Różowe są wyrazem sentymentu oraz naszej troski, żółte z kolei oznaczają radość i szczęście. Czerwone to alegoria miłości pomiędzy kochankami, a pomarańczowe to pasja i pożądanie. Dlatego chcąc obdarować partnera lub partnerkę powinniśmy zdecydować się chociażby na bukiet Ciepłe pozdrowienia, składający się z jedenastu kwiatów w zestawie z eleganckim winem. Serca naszych bliskich na pewno podbije również Różowy skarb, gdzie tulipany znajdują się w gustownym wazonie z błyszczącymi koralikami oraz uroczą wstążką.

skryta milośćTulipany w połączeniu z innymi kwiatami

Poza tym, że tulipany sprawiają znakomity efekt w samodzielnych bukietach, bardzo gustownie wyglądają także zestawione z innymi roślinami. Niezwykle ciekawą opcją może okazać się odważny Bukiet Wspaniałe Chwile, w którym znajdują się także czerwone róże, gerbery, jaskry oraz anemon. Innym, również interesującym rozwiązaniem, może być kompozycja Skryta Miłość, gdzie wyrazista czerwień została połączona z delikatną gipsówką. Aby piękne tulipany cieszyły nas jak najdłużej, dobrze jest podcinać ich końcówki co jakiś czas oraz często wymieniać wodę w wazonie, dzięki czemu znacznie przedłużymy ich żywotność.

Chociaż na wiosnę przyjdzie nam jeszcze poczekać, tulipany zdecydowanie umilą nam ten okres. Te piękne, różnobarwne kwiaty powinny być obowiązkowym elementem każdego wnętrza.