Pleśń w doniczce: co robić?

Pleśń w doniczce może być frustrującym problemem, zwłaszcza dla osób, które chcą zadbać o swoje rośliny jak najlepiej. Warto zatem wiedzieć, że pleśń to nie tylko nieestetyczny przypadek, ale również zjawisko szkodliwe dla zdrowia rośliny. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie tego problemu, dzięki którym pędy mogą ponownie bezpiecznie i pięknie rosnąć. Zatem jak pozbyć się pleśni w doniczce? Już odpowiadamy!

Pleśń w doniczce, jak się pozbyć pleśniCzosnek na pleśń

Użycie czosnku w walce z pleśnią może wydawać się dość nietypowym pomysłem, jednak okazuje się, że jest on niezwykle skuteczny! Czosnek posiada bowiem właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które mogą zwalczyć problem pleśni. Aby się jej pozbyć, należy wykonać miksturę z czterech szklanek wody oraz pół ząbka czosnku, a tak przygotowaną mieszanką podlać wszystkie swoje rośliny. Zachowajmy jednak uwagę, gdyż przelanie roślin może nie wpłynąć na ich korzyść. Zaleca się nawet, aby wcześniej je nieco przesuszyć, a dopiero po pewnym czasie skorzystać z mieszanki wody z czosnkiem. Niektórzy sugerują również, że wystarczy pociąć ząbki czosnku na małe kawałki i powbijać je w podłoże kwiatów doniczkowych. 

Soda oczyszczona

Kolejnym rozwiązaniem na pleśń w doniczce może być soda oczyszczona. Poza tym zwalcza ona nie tylko pleśń, ale także doskonale radzi sobie z innymi chorobami kwiatów doniczkowych. Do szklanki zimnej wody wystarczy wsypać 1,5 łyżki sody oczyszczonej i dobrze wymieszać. Niektóre poradniki zalecają także dodanie do roztworu mniej niż pół łyżeczki delikatnego mydła. Gotową mieszanką możemy podlać rośliny lub posłużyć się spryskiwaczem. Roztwór należy jednak cały wykorzystać za jednym razem, gdyż nie zaleca się jego przechowywania. Pamiętajmy też o tym, aby najpierw usunąć z doniczki nagromadzony biały puch. Dzięki temu, niezależnie od stosowanej metody, mikstura będzie mogła efektywniej działać na podłoże rośliny. 

Cynamon

Dość zaskakującym wyjściem z tej problematycznej sytuacji będzie z kolei użycie cynamonu. Możemy się jednak zdziwić, jak jego zastosowanie może przynieść skuteczne efekty! Podobnie jak czosnek, cynamon również wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Aby pozbyć się pleśni, przyprawę wystarczy jedynie rozsypać na powierzchni ziemi, a następnie po prostu czekać na efekty. Już po krótkim czasie powinniśmy zauważyć poprawę kondycji podłoża, a cynamon dodatkowo zapobiegnie nawrotom pleśni w doniczce. Pamiętajmy jednak, że już w momencie zauważenia białego nalotu, powinniśmy zacząć działać, a przede wszystkim usunąć zainfekowane części rośliny. Zastosowanie jakiejkolwiek metody nie przyniesie skutków bez naszej odpowiedniej reakcji. 

Z pomocą powyższych rozwiązań z pewnością skutecznie uporasz się z problemem białego nalotu w doniczce. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest regularna kontrola oraz odpowiednie podejście do pielęgnacji roślin, które powinno zapobiec powstawaniu pleśni. Dzięki dobrej opiece Twoje kwiaty będą cieszyły się zdrowiem oraz będą pięknie kwitnąć przez wiele lat.