Ogród w groszki

Jakimi cechami musi się charakteryzować roślina, by być zaliczana do grona tych najbardziej lubianych letnich kwiatów ogrodowych? Jako pierwsze wymieniamy zazwyczaj kolor i zapach. Za nimi podąża łatwość uprawy i ładny wygląd jaki utrzymują kwiaty już po ścięciu.


Najprostszy przykład: groszek pachnący (łac. Lathyrus odoratus). Nie tylko pięknie się prezentuje sam z siebie, ale także jako dodatek w bukiecie z innymi kwiatami. Dzięki posiadanym przez niego wąsom czepnym ma niebywały talent do wspinania się po ścianach budynków i ogrodzeniach. Ta szczególna właściwość powoduje nie tylko ich przyozdobienie, ale stanowi także świetną ochronę przed zbytnim nagrzaniem murów pod wpływem letniego słońca.

Pochodzenie groszku pachnącego terytorialnie sięga basenu Morza Śródziemnego, czasowo natomiast, możemy mówić o wieku XVII.  Popularność groszku przetrwała do dziś. Kusi nas swoim zapachem i pięknymi kolorami w zależności od odmiany: różowym, lawendowym, szkarłatnym, niebieskim czy białym. Podobnie jak inne rośliny z tego rodzaju tak i groszki pachnące to kwiaty samozapylające się, co skłania naukowców-genetyków do częstych badań nad nimi. Jednak pamiętajmy o tym, że w przeciwieństwie do swoich krewnych słodki groszek nie jest jadalny, więc lepiej nie poddawajmy go próbie naszych kubków smakowych. Cieszenie się obecnością kwiatów groszku pozostawmy naszym oczom i węchowi.