Na czym polega florystyczny savoir-vivre?

Chociaż obdarowywanie kwiatami jest zwyczajem popularnym, często nie sposób uniknąć wtedy gafy. Właśnie dlatego dobrze jest zapoznać się z zasadami florystycznego savoir - vivre, w których zawierają się podstawowe informacje na temat doboru i wręczania bukietów. Dziś przedstawimy najważniejsze, o których każdy z nas powinien pamiętać.

Kwiatowy savoir-vivre

Wybór kwiatów często może być trudny, ze względu na szerokie spektrum dostępnych roślin i ich bogatą gamę kolorystyczną. Idąc jednak w roli gości na urodziny, imieniny czy inną uroczystość nie powinniśmy całkowicie puszczać wodzy fantazji w tej kwestii. Przy zakupie warto przywiązywać wagę do symboliki podstawowych kolorów oraz znaczenie poszczególnych gatunków. Przykładowo, czerwone kwiaty, a w szczególności róże są zarezerwowane dla zakochanych. Rośliny o białych płatkach zazwyczaj odczytywane są jako alegoria niewinności i dobrych zamiarów. Różowe mogą mówić jednocześnie o miłości jak i samej sympatii, a żółte kojarzone są raczej z negatywnymi emocjami. Oczywiście jeśli wiemy, że ulubionymi kwiatami solenizanta są na przykład żółte róże nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy je wręczyli, jednak w innych sytuacjach warto sugerować się wyżej wspomnianymi zasadami. Zrezygnować powinniśmy z obdarowywania kaliami i chryzantemami, które w naszej kulturze jednoznacznie kojarzone są z uroczystościami żałobnymi. To samo tyczy się wręczania parzystych ilości roślin, wyjątek jednak stanowią okrągłe urodziny czy jubileusze.

Jak wręczyć bukiet?

Zasadniczo zakłada się, że to mężczyźni powinni wręczać kwiaty kobiecie, jest tak w większości sytuacji, jak uroczysta kolacja, rocznica ślubu czy walentynki. Jednak istnieją sytuacje, kiedy to panie obdarowują panów, na przykład studentka po obronie pracy dyplomowej może dać bukiet promotorowi, czy córka ojcu z okazji urodzin czy Dnia Ojca. Istotne jest, aby zanim wręczymy kompozycję, zdjąć z niej folię ochronną. Odstępstwem od tej zasady jest na przykład sytuacja wręczania roślin w miejscu, gdzie są one szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, jak na przykład na płycie lotniska lub gdy wiemy, że na obdarowanego czeka długa podróż. Nie możemy zapomnieć, że tego typu cudowny prezent zawsze przekazujemy łodygami do dołu.

Kwiaty cięte czy doniczkowe

Powszechnie przyjętą zasadą jest wręczanie przede wszystkim kwiatów ciętych. Roślinami doniczkowymi możemy obdarować drugą osobę tylko w sytuacjach mniej formalnych. Będą one dobrym prezentem na przykład na parapetówkę, ponieważ są świetnym elementem wyposażenia wnętrz. Jednak jeśli wiemy, że ktoś nie posiada “ręki do roślin”, lepiej jest zrezygnować z kwiatów doniczkowych, mogących okazać się niepożądanym obowiązkiem. Postawmy wtedy na fantastyczne bukiety, które jak wyżej wspomnieliśmy zawsze są taktownym rozwiązaniem. Pamiętajmy, aby były one w odpowiedni sposób dopasowane do okazji, zazwyczaj świetnie sprawdzają się małe i subtelne kompozycje, bogate i kolorowe pozostawmy przede wszystkim dla naszych najbliższych.

Wręczając kwiaty warto jest pamiętać o podstawowych zasadach z tym związanych, co pomoże nam w uniknięciu towarzyskiego faux pas. Daje nam to pewność, że nasze intencje zostaną odpowiednio odebrane, a druga osoba rzeczywiście ucieszy się z prezentu.