Kwiaty do biura, kwiaty do domu

No i po wakacjach. Odświeżeni, opaleni i rozgrzani latem wracamy do mieszkania. Mamy dla Was kilka rad jak oczyścić pomieszczenia, w których najczęściej przebywacie.

Ocenia się, że powietrze w mieszkaniach jest nawet 1000 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Zanieczyszczenia są wydzielane przez urządzenia domowe, materiały budowlane, dym z papierosów, kuchenki spalające gaz. Również NASA zmagała się z problemem usunięcia toksyn w stacjach orbitalnych i sposobem na to okazały się rośliny i kwiaty. Naukowcy poszli tym śladem i przebadali 50 roślin doniczkowych.

Badania wykazały, że większość roślin to doskonałe filtry absorbujące toksyny. Najpopularniejsze rośliny, kwiaty z tej listy znajdujące się w naszych domach to:

kwiaty, kwiaciarnia

Skrzydłokwiat (Spatiphyllum) ? dobrze sobie radzi z pochłanianiem dwutlenku węgla. Należy pamiętać o odkurzaniu liści, co utrzyma jego możliwości na wysokim poziomie. Jest wytrzymały, znosi małe nasłonecznienie i suche powietrze.

dracena, wyślij kwiaty, kwiaciarnia internetowa

Dracena ? absorbuje formaldehyd, ksylen, toluen i tlenek węgla, powietrze.

Paproć-kwiaty, kwiaciarnia internetowaPaprotki to rośliny poprawiające mikroklimat w mieszkaniu i skutecznie usuwają formaldehyd.

paproć, kwiaty, kwiaciarnia

Bluszcz ?nie znosi kurzu na liściach i nadmiaru wody.

Najwyższe noty w badaniach otrzymały kwiaty: Hemigraf, Hoya, Asparagus zwany szparagiem, Sprengera i  Trzykrotka.

W miejscach, gdzie przebywa dużo osób dobrze jest uprawiać kwiaty: Anturium, Skrzydłokwiat czy Daktylowiec niski.  W sypialni zaś warto ustawić Aloes, który właśnie nocą wydziela tlen.

Pamiętajmy, że kwiaty specjalizują się w usuwaniu określonych toksyn, więc przed kupnem rośliny warto upewnić się,  czy spełni nasze oczekiwania.

Tym, którzy nie lubią sprzątać polecamy chryzantemę, gdyż pochłania kurz. Plotka głosi, że powodem uwielbienia chryzantemy przez Holendrów jest ich lenistwo  i niechęć do sprzątaniaJ Dlatego chętnie kupują takie rośliny w kwiaciarni.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Makati na Filipnach odsłonięto pierwszy na świecie roślinny billboard, sponsorowany przez firmę Coca Cola. Ma wymiary 18,3 na 18,3 m.  Całość konstrukcji jest ekologiczna i oprócz rośliny Carmona retusa składa się na nią 3600 puszek i butelek po różnych produktach Coca Coli. W każdej butelce znajduje się podłoże ogrodnicze przygotowane z rozmaitych przemysłowych produktów ubocznych oraz nawozów organicznych.  Jest lekkie i stabilne, a rośliny mogą rozrastać się na boki.  Przystosowano również odpowiedni system drenażu i mikroirygacji, dzięki czemu można oszczędzać wodę i nawóz. Wg naukowców billboard pochłonie w ciągu roku ponad 21 ton CO2 z atmosfery.