Magnolie - dalekowschodnie piękności

Zbliża się długi weekend. Zachęcamy Was do spędzenia go na świeżym powietrzu i podziwiania budzącej się do życia przyrody.  Spacerując po parkach i ogrodach wielu z Was spotka zapewne pewną dalekowschodnią piękność, która zachwyca swoim pięknem i oszałamia zapachem. Ta piękność nazywa się magnolia.

Efektowne i okazałe kwiaty magnolii przyciągają wzrok każdego. Z daleka wyglądają przypominają nieco tulipany. Równie niezwykły i piękny jest także ich zapach. Ich barwa zależy od gatunku i odmiany. Większość gatunków ma odcień różu, ale są również białe, kremowe, a nawet żółte.

Magnolie pojawiły się na Ziemi jako jedne z pierwszych roślin kwiatowych. Ich skamieniałości znaleziono w skałach trzeciorzędowych sprzed epoki lodowcowej! Ogromne lasy magnolii, tulipanowców, ambrowców i miłorzębów porastały cały rejon Arktyki. Niestety, późniejsze zlodowacenia zniszczyły je prawie całkowicie. Kwiatowe lasy ocalały głównie na wschodzie Ameryki Północnej, w Chinach, Japonii i Korei, gdzie dziś znajdują się skupiska niemal wszystkich istniejących gatunków tej  rośliny.

Piękności bywają wymagające i kapryśne. Tak jest też w przypadku magnolii. Możecie być pewni, że Ci, którzy mają ją w swoim ogrodzie poświęcili dużo czasu i uwagi, aby rozkwitła. Magnolia wymaga dużo przestrzeni oraz gleby o kwaśnym odczynie. Jej korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia, a delikatne gałęzie i pąki źle znoszą przymrozki. W okresie wegetacji należy ją codziennie podlewać i bacznie obserwować czy nie niszczą jej szkodniki.