Kwiaty cięte - co zrobić, by dłużej wyglądały pięknie?

Kwiaty posiadają wiele zalet - rozjaśniają pomieszczenie, wypełniają je subtelnym zapachem i poprawiają humor. Są przepiękną ozdobą mieszkania oraz potrafią wywołać uśmiech na twarzy. Niestety cięte okazy nie przetrwają zbyt długo, jeśli odpowiednio nie będziemy ich pielęgnować. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów na to, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, dzięki któremu Twoje kwiaty na dłużej zachowają swoją świeżość!

Odpowiednio ustawić wazon

Idealne miejsce do kwiatów ciętych jest chłodne i z dala od bezpośrednich promieni słońca. Nie wolno też stawiać ich w pobliżu dojrzałych owoców, które wydzielają etylen, co przyspiesza starzenie się niektórych kwiatów - zwłaszcza lilii i róż. Ponadto ważny jest właściwy wazon - nie za duży i nie za mały - oraz to, że kwiatów nie wolno ściskać i mocno wiązać. Najlepiej ułożyć je luźno w wodzie, z łodygą zanurzoną od 3 do 5 centymetrów, co jest optymalnym rozwiązaniem.

Przyciąć łodygi

Przed ułożeniem w wazonie warto pamiętać o tym, aby przyciąć końcówki łodyg na skos ostrym nożem poprzez jedno pewne cięcie. Nie wolno używać w tym celu żadnych nożyczek, ponieważ one zmiażdżą łodygę i nie osiągniemy właściwego celu tej czynności, czyli zwiększenia powierzchni przyjmowania wody przez kwiaty.

Zapewnić odpowiednią wodę

Najlepsza dla ciętych kwiatów jest zimna woda, do której można dodać czasami kilka kostek lodu, jednak pamiętając o umiarze! Ważna jest także codzienna wymiana wody, co zapobiega rozmnażaniu się drobnoustrojów, przyspieszających gnicie i więdnięcie roślin. Nie można zapominać o odpowiednim odżywianiu - wystarczy szczypta cukru, odrobina miodu, lub kwasku cytrynowego. A najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczną odżywkę, którą można dostać w każdej kwiaciarni.

Usuwać liście i spryskiwać

Największe parowanie przebiega przez liście, dlatego dobrze jest usuwać te chore i uszkodzone. Należy też pamiętać o tym, żeby nie zanurzać liści pod wodą, ponieważ szybko zgniją, a bakterie gnilne przeniosą się na kwiaty. Dobrze jest także spryskiwać je codziennie mgiełką wodną, co sprawi, że na dłużej zachowają swoją świeżość i piękne kolory.

A może… zasuszyć w wazonie?

Dobrym pomysłem jest zasuszenie roślin. Można to zrobić poprzez wykonanie niewielkiej pionowej dziurki i wetknięcie w niej zapałkę główką ku górze. Takie rozwiązanie hamuje procesy gnilne - kwiaty nie zwiędną ale będą się zasuszać stojąc w wodzie2

Powyższe sposoby pozwolą nam przedłużyć żywotność kwiatów ciętych w wazonie tak, abyśmy długo mogli cieszyć się ich świeżością, zapachem i żywymi kolorami. Warto zapytać także w kwiaciarni o to, jakie warunki i pielęgnację lubi dany gatunek rośliny. Systematyczne wprowadzanie powyższych zasad sprawi, że kwiaty odwdzięczą nam się swoją urodą na długi czas.