Jakimi kwiatami udekorować świąteczny stół - porady florysty

Święta to szczególny czas w roku, kojarzący się z piernikami, jemiołą, choinką i różnorodnymi światełkami. To właśnie te elementy stanowią kluczową część dekoracji każdego domu. Jednak, aby dodać wigilijnej kolacji magii i elegancji, warto zdecydować się również na świeże kwiaty na świąteczny stół. Jakie kompozycje dobrze sprawdzą się podczas tego wyjątkowego wieczoru?

Jakimi kwiatami udekorować świąteczny stół - porady florystyŚwieże kwiaty w wigilijnych kompozycjach

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, który jest nieodłącznie związany z dekorowaniem domu. Najważniejszym elementem wystroju wnętrza jest oczywiście choinka. Warto jednak zadbać także o przystrojenie stołu wigilijnego. Doskonałym pomysłem może okazać się przygotowanie dekoracji z żywych kwiatów. Choć tradycyjne bukiety nie są pierwszym skojarzeniem ze świętami, mogą okazać się udanym wyborem.

Najlepsze kwiatowe dekoracje na wigilijny stół to te, które utrzymane są w zielonej i czerwonej kolorystyce. Dotyczy to zarówno wieńców, bukietów, jak i stroików w innych formach. Są to typowo bożonarodzeniowe barwy, a stół udekorowany właśnie w takim klimacie, z pewnością będzie elegancki i klasyczny.

Jakie kwiaty wybrać?

Kwiaty na świąteczny stół powinny mieć zimowy charakter, a jednocześnie prezentować się elegancko. Klasyczny wybór to tzw. gwiazda betlejemska, czyli poinsecja. Jest to kwiat, który od razu wprowadzi do domu świąteczną atmosferę. Dobrze sprawdzają się także róże. Jednak w ich przypadku duże znaczenie ma przemyślane skomponowanie bukietu czy stroika. Warto wykorzystać zielone i złote dodatki. Kilka gałązek świerku, szyszki i czy złote dzwoneczki będą doskonale prezentowały się w towarzystwie wytwornych róż.

Można też zdecydować się na dekoracje bez typowych kwiatów, których głównymi elementami będą gałązki drzew iglastych czy jemioła. Ciekawym bożonarodzeniowym akcentem jest także głóg.

Kwiaty na wigilię - wyjątkowe rozwiązania

Dekoracje na wigilijny stół mogą być też mniej klasyczne. Jednym z ciekawych wyborów może okazać się dodanie do minimalistycznych bukietów bombek. Najlepiej dopasowanych pod kątem kolorystycznym do tych, które są umieszczone na choince. Doskonale sprawdzą się te z odrobiną brokatu. W końcu święta to czas radości, w którym warto postawić na odrobinę blasku.

Na świątecznym stole dobrze będą wyglądały także róże w pudełku. Wiele osób w ostatnich latach decyduje się też na las w słoiku (zarówno robiony własnoręcznie, jak i kupiony w kwiaciarni). Te elementy dekoracyjne są praktyczne ze względu na to, że nie zajmują wiele miejsca i nie wadzą podczas nakładania potraw podczas kolacji. 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, w którym warto zadbać o radosny i elegancki wygląd domu. Dekoracje kwiatowe na wigilijnym stole to totalny must have! Róże, gwiazdy betlejemskie i wieńce z gałązek jodły to obowiązkowy element wystroju każdego mieszkania.