Co łączy kwiaty i sztukę?

Od wieków motywy florystyczne są zauważalne zarówno w malarstwie, jak i w trendach dotyczących artystycznych aranżacji wnętrz. Kwiatowe kompozycje zachwycają oryginalnymi formami oraz wyjątkowymi połączeniami kolorystycznymi. Czym jest florystyka? Co efektywnie łączy kwiaty i sztukę?

Florystyka jako sztuka

Powszechnie stosowany termin “florystyka”, ma tak naprawdę dwa podstawowe znaczenia. Pierwsze z nich, dotyczy określenia dziedziny botaniki, zajmującej się przede wszystkim szczegółowym badaniem kwiatów. Znacznie częściej, w codziennym życiu utożsamiamy jednak florystykę z profesjonalnym układaniem roślin. Co szczególnie istotne, sztuka łączenia kwiatów, w przeciwieństwie do tak zwanego bukieciarstwa, wymaga od florystów artystycznego zacięcia, pasji i kreatywnego myślenia. Nie bez znaczenia jest także umiejętność operowania różnorodnymi technikami, znajomość klasycznych oraz najnowszych nurtów. Oprócz eleganckich bukietów, floryści o artystycznych duszach niejednokrotnie wytwarzają również przygotowywane z rozmachem, dekoracje kwiatowe (na przykład ślubne), a nawet niepowtarzalną biżuterię (taką jak opaski do włosów), czy specjalne ozdoby do wnętrz.

Motywy kwiatowe w sztuce

Już w starożytności kwiaty były wykorzystywane jako elementy dekoracyjne oraz symboliczne, kojarzone z okazywaniem wyrazu uznania, celebrowaniem świąt lub wyjątkowych wydarzeń. W kolejnych epokach, przedstawianie różnych gatunków roślin stawało się coraz bardziej popularnym i chętnie przetwarzanym przez malarzy motywem. Artyści odzwierciedlali piękno kwiatów szczególnie często w okresie baroku, skupiając się na tworzeniu obrazów ukazujących martwą naturę oraz przepych obecnych w przyrodzie kolorów. Niezwykle magiczny charakter kompozycji kwiatowych przenosili na płótno między innymi impresjoniści, ceniący głównie malwy, nenufary, czy chryzantemy. Światową modę na kwiaty rozpropagowali artyści, tacy jak słynny Claude Monet i Ambrosius Bosschaert, znany z dzieł skupionych na uwypukleniu detali wybranych bukietów. Współcześnie, industrialne wnętrza ozdabia się za pomocą obrazów przedstawiających kwiaty w formie minimalistycznego szkicu, odwołujące się do tradycyjnych rycin, a także pstrokate, jaskrawe wizje bukietów rozświetlających surowe pomieszczenia.

Kwiaty a sztuka

Połączenie florystyki i malarstwa przynosi nowe możliwości artystycznego wyrazu dla osób profesjonalnie zajmujących się pracą w branży kwiatowej. W bardzo spektakularnych wydarzeniach, uwagę  przykuwa idea korespondencji, opierająca się w tym przypadku na widocznych nawiązaniach do cenionych dzieł malarskich oraz specjalnie dopasowanych do nich kwiatowych dekoracji. W lipcu bieżącego roku Poczta Kwiatowa miała zaszczyt współpracować w tworzeniu tego typu wystawy (zatytułowanej “Kwiaty i sztuka”), zorganizowanej dzięki zaangażowaniu Muzeum Narodowego w Krakowie. Przygotowane przez utalentowanych florystów aranżacje z roślin powstawały na zasadzie analogii i własnych interpretacji obrazów wybitnego malarza Młodej Polski - Józefa Mehoffera. Goście muzeum mieli w tym czas niepowtarzalną szansę podziwiania kunsztu florystycznych form, a jednocześnie poszukiwania ciekawych korelacji występujących pomiędzy sztuką wieku XIX oraz nowoczesnymi kompozycjami.

Floryści o artystycznych duszach coraz częściej starają się tworzyć nietypowe, oryginalne prace, dzięki którym możliwe jest połączenie branży kwiatowej z dziełami sztuki. Od wieków motywy florystyczne stawały się bowiem źródłem inspiracji dla malarzy różnych epok. Kwiaty i sztuka to wyrafinowany sposób odnajdywania nowych, kreatywnych dróg, zmierzających do wykonywania niesamowitych kompozycji, a zarazem delektowania się ich widokiem.

kwiaty i sztuka

kwiaty i sztuka

kwiaty i sztuka

kwiaty i sztuka