Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Od dłuższego czasu 15 października jest kojarzony ze świętem profilaktyki. Dotyczy ona w tym przypadku przede wszystkim kobiet, ponieważ właśnie w tym dniu obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W jaki sposób można zapobiec chorobie i zauważyć pierwsze objawy tego niezwykle groźnego nowotworu?

Profilaktyka w trosce o zdrowie

Bukiet różowa wstążkaNie tylko w październiku, ale przez cały rok wszystkie ubezpieczone Polki mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w całym kraju. Spośród tych szczególnie polecanych przez lekarzy, warto zwrócić uwagę między innymi na mammografię dla Pań w wieku od 50 do 69 lat oraz regularne konsultacje onkologiczne. Dzięki mammografii możliwe jest wykrycie raka piersi w bardzo wczesnym stadium, co gwarantuje dużą szansę całkowitego wyleczenia. W trakcie badania za pomocą ultradźwięków sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, a ponadto, czy w piersiach nie ma widocznych torbieli, łuszczaków lub guzów. Oprócz tego, niezwykle istotne jest również samodzielne przeprowadzanie badań w domu. Polega ono na regularnym kontrolowaniu wyglądu i struktury biustu za pomocą palców, które mogą wyczuć nawet niewielkie zmiany wewnątrz piersi. W świetle najnowszych statystyk, rak piersi znajduje się na pierwszej pozycji wśród nowotworów złośliwych u kobiet pod względem zachorowalności i na drugim, jeśli chodzi o umieralność. Warto zatem zadbać o systematyczne badania oraz uchronić się przed poważnymi konsekwencjami.

Nowotwór piersi - jak go uniknąć?

Światowe organizacje medyczne zachęcają do tego, aby poza wykonywaniem badań profilaktycznych zmienić również złe nawyki i niezdrowy styl życia. Na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych bez wątpienia pozytywnie wpływa zrezygnowanie ze szkodliwych używek, w tym zwłaszcza z palenia tytoniu. Nie wolno bowiem zapominać o tym, że jeden papieros zawiera w sobie aż 7 tysięcy chemicznych substancji.  Nie bez znaczenia pozostaje także codzienna aktywność fizyczna, która wzmacnia odporność organizmu oraz poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów. Codzienne treningi najlepiej połączyć ze zróżnicowaną i lekkostrawną dietą, pozwalającą utrzymać prawidłową masę ciała. Dodatkowo, niewiele kobiet wie o tym, że przed zachorowaniem na nowotwór chroni karmienie piersią.

Nie tylko w październiku

różowe wstążkiOd wielu lat na terenie naszego kraju działają instytucje, których celem jest propagowanie postaw prozdrowotnych za pomocą wielokierunkowych działań. Do najbardziej znanych programów tego typu należą między innymi kampania “Mam haka na raka” oraz organizowana na skalę światową akcja “Know your lemons”. Dzięki wielu bardzo wyczerpującym pod względem merytorycznym portalom edukacyjnym można znaleźć opisy zabiegów i badań, spisy rekomendowanych placówek medycznych, w których można wykonać mammografię, a także porady związane z codzienną profilaktyką. Aby uświadamiać kobietom w naszym otoczeniu, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie, warto 15 października przypiąć do swojego stroju symboliczną kokardkę. Znajduje się ona również na wyjątkowym bukiecie “Różowa Wstążka”, który zawiera delikatne chryzantemy, alstromerie, eustomy oraz limonium i treefern. Jego wyjątkowa kolorystyka przypomina o szeregu charytatywnych przedsięwzięć i wspiera inicjatywy związane z profilaktyką w walce z rakiem piersi, takie jak działania podejmowane przez markę Estée Lauder®, we współpracy z którą powstała ta oryginalna, kwiatowa kompozycja.

W październiku dobrze jest zastanowić się wykonaniem profilaktycznych badań, które mogą umożliwić nam wykrycie poważnych chorób we wczesnym stadium. Wszystkie Panie powinny rozważyć wybranie się na mammografię oraz konsultacje onkologiczne w przypadku zauważenia niepokojących zmian piersi. 15 października pokażmy innym istotne znaczenie profilaktyki i podarujmy bliskim bukiet z różową wstążką.