Ciekawostki o zawodzie florysty

W kwietniu swój dzień świętują floryści, czyli osoby które swoją miłość do kwiatów postanowiły przekształcić w zawód. Jest to praca, wymagająca nie tylko ciągłego doskonalenia się, lecz również wielkiej pasji.

Grunt to pasja!

Floryści to osoby, które muszą cechować się dużą kreatywnością i miłością do wykonywanego przez nich zawodu. Ich praca, wbrew pozorom nie polega tylko na układaniu różnego rodzaju wiązanek. Zajmują się również dekoracją wnętrz, oprawą kwiatową wielu uroczystości, jak ślub lub pierwsza komunia święta, czy też przygotowaniem roślinnych dekoracji. Istnieją różne działy florystyki, możemy wymienić chociażby ślubną, w której trzeba przygotować bukiety, dodatki i przyozdobienie auta; świąteczną, w której zakres wchodzą przykładowo stroiki, a także okolicznościową - tutaj będzie mowa o kompozycjach, które wręczamy na przykład w trakcie urodzin lub imienin.

Jak zostać florystą?

Żeby zostać florystą konieczne jest ukończenie szkoły policealnej. Nauka zakończona jest egzaminami, podczas których trzeba wykazać się zdobytymi umiejętnościami. Osoby, które przejdą je pomyślnie otrzymują stosowne zaświadczenie z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Oczywiście, żeby być dobrym w swoich fachu, nie można na szkole poprzestać, z tego względu, że jest to dziedzina bardzo szeroka i ciągle się rozwijająca, dlatego w całej Polsce organizowane są kursy rozwijające, dla osób już doświadczonych. Wspaniałą okazją do dokształcania się oraz wymieniania doświadczenia z ludźmi z branży są targi kwiatów, a także konkursy dla florystów. Jakie umiejętności warto jest posiadać, jeśli planujemy zająć się taką pracą? Ważne jest, aby mieć, pewnego rodzaju, zmysł estetyczny i kreatywność przydatne mogą być również zdolności artystyczne, ponieważ często wspaniałe kompozycje zakrawają o dzieła sztuki.

Ciekawostki o florystach

Zawód florysty, jest stosunkowo nowy, ponieważ pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1990 roku, pojawiła się ona w “Przeglądzie Tygodniowym”, a do klasyfikacji zawodów i specjalności został wpisany w 2002 roku. Jego wcześniejszym odpowiednikiem był bukieciarz, jednak osoby określające się tym mianem skupiają się głównie na przygotowaniu kompozycji, floryści mają znacznie szersze spektrum działania. Swoje święto obchodzą oni właśnie 27 kwietnia, zostało ustanowione równe 10 lat temu - w 2010r. przez Forum Kwiatowe. Jakie trendy obecnie panują w branży? Duże oddziaływanie na dzisiejsze style miały wpływy japońskie oraz nasza bogata kultura europejska. Przy tworzeniu kompozycji panuje duża swoboda, ceni się różnorodność.

Wielu uważa, że florysta jest bardzo przyszłościowym zawodem, który wymaga wiele zaangażowania i pasji. My, wszystkim trudniącym się tym fachem składamy, z okazji ich święta, najlepsze życzenia.