Ciekawostki o wiosennych kwiatach, których nie znasz!

Wiosenne kwiaty są przepiękną ozdobą nie tylko w ogrodzie, ale również we wnętrzu mieszkania. Ich uroda jest zachwycająca i ciesząca oko. Z niektórymi z nich związana jest ciekawa historia oraz nieznane większości ludziom ciekawostki. Poniżej znajdują się przykłady zaskakujących faktów na temat trzech najbardziej znanych wiosennych kwiatów: hiacynta, krokusa oraz tulipana.

Hiacynt

hiacyntyHiacynt jest rośliną pochodzącą z rodzin szparagowatych i występuje w trzech gatunkach. Typowym jest Hiacynt wschodni. Można go uprawiać w jednym miejscu nawet przez 4 lata. Jej nazwa ma swój początek w mitologii greckiej, w której występuje młodzieniec o imieniu Hiacynt, który był spartańskim królewiczem oraz ukochanym boga Zefira i boga Apollina. Hiacyntowi przypisuje się silne właściwości magiczne, szczególnie w czarach związanych z miłością. Podobno roślina ta jest w stanie zapewnić odwzajemnienie naszych gorących uczuć ku drugiej osobie. Ponadto dzięki niemu można na nowo rozniecić żar w przygasających związkach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że początkowo słowo “hiacynt” oznaczało kolor niebieski.

Krokus

Krokus - tak bardzo kojarzący się z początkiem wiosny - jest rośliną o łatwej uprawie i niewymagającą specjalnego traktowania. Posiada ponad 80 gatunków, a jego typowym jest szafran uprawny, którego zasuszone znamiona mają zastosowanie jako przyprawa kuchenna. Barwi on potrawy na żółty kolor, a jego zbyt duża ilość powoduje zgorzknienie potrawy. Najczęściej stosuje się go do owoców morza, ryżu, a nawet zup i ciast. Ten żółty proszek uznawany jest za najdroższą przyprawę na całym świecie. Aby “wyprodukować” jego jeden kilogram potrzeba aż sto pięćdziesiąt tysięcy kwiatów! Krokus kwitnie zazwyczaj wiosną, ale są również takie gatunki, które w pełnej okazałości spotkać można podczas deszczowej jesieni.

Tulipan

Mało kto wie, że naukowa nazwa tego uroczego kwiata to po prostu Tulipa. Nie wiadomo skąd wzięła się dodatkowa litera - prawdopodobnie tak jest łatwiejsza w wymowie. Naturalnym środowiskiem tej rośliny są tereny Południowej Europy, Azji a nawet obszary na północy Afryki. Warto wiedzieć, że w temperaturze przewyższającej 15 stopni Celsjusza kwiat rozchyla swoje płatki, a poniżej 13 stopni zamyka sprawiając wrażenie zaciśniętego. W dawnym XVII wieku cebulki niektórych gatunków tej rośliny były tak cenne, że niektórzy sprzedawali je za równowartość posiadłości. Ta nagła, siedemnastowieczna moda otrzymała nawet swoją nazwę - “tulipomania”.

Kwiaty są przepiękne - nie sposób się z tym nie zgodzić. Są cudowną ozdobą i wypełnieniem surowych pomieszczeń. Sprawiają ludziom radość i wywołują uśmiech na ich twarzach. Ponadto posiadają intrygującą historię oraz zaskakujące zastosowania.