Bukiety z dostojnymi ostróżkami

Wręczenie komuś bukietu kwiatów to jeden z najwspanialszych pomysłów na prezent, którym można wyrazić więcej niż za pomocą słów. Poszukując oryginalnego gatunku, który prezentuje się niezwykle szlachetnie warto wybrać ostróżki, których wyjątkowe kształty przepięknie komponują się w kwiatowych aranżacjach.

ostróżki

Ostróżki - kwiat nietypowych kształtów

ostrozkiOstróżki występują w postaci około 350 gatunków znajdujących się przeważnie w umiarkowanej strefie klimatycznej. Znaczna większość spośród nich jest zaliczana do bylin jednak można znaleźć także ostróżki jednoroczne i dwuletnie. Najwięcej różnorodnych odmian można znaleźć w Kalifornii oraz na zachodzie Chin. Okres kwitnienia tych uroczych kwiatów przypada na wczesne lato - czerwiec i lipiec oraz wczesną jesień. Ostróżki są szczególnie lubiane za swoje oryginalne kształty w postaci strzelistych kwiatostanów, które mocno przyciągają uwagę za sprawą intensywnych kolorów. W ich przypadku można znaleźć szeroką gamę barw takich jak błękit, szafir, fiolet, kolor ultramaryny, fiołków i lawendy. Szczególnym zachwytem cieszą się odmiany w kolorach gorącej czerwieni czy żółci. Przykuwają uwagę także ze względu na swoje wnętrze, które tworzy tzw. oczko białe, czarne lub brązowe, sprawiając, że prezentuje się jeszcze bardziej bajecznie. Kwiaty te dzięki takiej różnorodności barw oraz wyróżniającym się kształtem na tle innych odmian są bardzo często wybierane przy bukietach ślubnych. Te w wersji błękitnej przepięknie komponują się z bielą sukni Panny Młodej, a także z garniturem Pana Młodego.

Najpopularniejsze gatunki

Najczęściej uprawianym gatunkiem ostróżki jest Delphinium x cultorum,ostrozki blekitne podziwiany za sprawą swojego piękna i strzelistych kwiatostanów. Hodowcy z całego świata tworzą odmiany, które obejmują bogate spektrum barw, dzięki czemu możliwe jest znalezienie kwiatów w najróżniejszych odcieniach, które cudnie prezentują się w bukietach. Do jednych z najpopularniejszych gatunków można zaliczyć również odmiany pochodzące z USA - Pacific Giants. Charakteryzują się one wysokim wzrostem oraz dużymi pół pełnymi kwiatami. Dla osób poszukujących odmiany zbliżone do dzikich gatunków rosnących w ogrodach idealnie sprawdzi się gatunek z grupy Belladonna. Ich kwiaty są pełne delikatności i naturalnego wdzięku, dodając subtelności różnorodnym kompozycjom.

Pielęgnacja ostróżek

Aby bukiet ostróżek utrzymał się możliwie najdłużej w naszym domu najlepiej trzymać go w miejscu nasłonecznionym. Osobom, które marzą o wyhodowaniu kwiatów we własnym ogrodzie zaleca się sadzenie ich w glebie o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Podłoże, w którym sadzi się ostróżki powinno być przede wszystkim spulchnione oraz umiarkowanie wilgotne podczas lata. Aby ochronić je przed negatywnym wpływem wiatru lub deszczu, który może połamać ich delikatne kwiatostany dobrze jest je zabezpieczyć za pomocą bambusowych lub drewnianych tyczek.

Marząc o bukiecie przypominającym kwiaty zerwane z angielskiego ogrodu podczas leniwych, letnich dni warto wybrać ostróżki. Ich zapierające dech w piersiach kolory oraz smukłe kwiatostany sprawią, że aranżacje z ich udziałem są bardzo efektowne i romantyczne.