Azalia

Ta roślina zewnętrzna należąca do rodziny wrzosowatych to jeden z najczęściej uprawianych krzewów ozdobnych. Nie wymagający corocznego zasadzania, wystarczy tylko jeden raz, ale za to z korzeniami.

Na naturalnie rosnące krzewy natrafimy najczęściej na terenie Azji, ale ich widok, choć rzadszy, nie powinien dziwić także w Ameryce Północnej, Południowej czy w Europie. Kwiaty azalii  występują w wielu kolorach takich jak: róż, biel, czerwień, pomarańcz, żółć czy purpura. Dość łatwe w uprawie i utrzymaniu są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów krajobrazowych. Aby w porze kwitnienia, przypadającej od połowy kwietnia do początków jesieni, napawać zmysły ich kolorystyką musicie jednak przestrzegać pewnych reguł.

Azalie dobrze się rozwijają w glebie o kwaśnym odczynie. By taką uzyskać należy dodawać do ziemi kwaśnego torfu czy zmielonej kory. Zapewnijmy im także  wilgotne podłoże. Ale uwaga - duża ilość wody może uszkodzić ich płytkie korzenie.  Nawadnianie rośliny zależy również od warunków atmosferycznych. Jeśli w ostatnim czasie paliło słońce wówczas Wasza azalia wymaga więcej podlewania niż zwyczajowe. By określić zapotrzebowanie kwiatów na wodę należy sprawdzić nawodnienie gleby ok. 10 cm w głąb. Nigdy nie doprowadzajmy do całkowitego wyschnięcia rośliny, gdyż zbyt mały poziom wilgotności najzwyczajniej ją wyniszczy. Duży plus azalii to dobre znoszenie nawet dość niskich i mroźnych temperatur. A zatem kwiaty te doskonale sprawdzają się w polskich warunkach.